Ovog puta Volstrit nije zadovoljan – očekivanja nisu ispunjena, i šta sad?
Najnoviji izveštaj o potrošačkim cenama sugeriše da će Federalne rezerve prema najavama verovatno smanjiti kamatne stope za četvrtinu procentnog poena sledeće srede. Ovo nije ispunilo očekivanja nekih investitora na Volstrita koji su se nadali smanjenju od pola procentnog poena.
Indeks cena potrošača (CPI) na osnovu osnovne mere, koja isključuje nestabilne cene hrane i energije, porastao je za 3,2 odsto u avgustu, što je u skladu s očekivanjima i na istom nivou kao u julu. Osim cena hrane i energije, došlo je do povećanja cena stanovanja, koje je poraslo za 0,5 odsto u avgustu, i baš to je bio je glavni uzrok održavanja inflacije na višem nivou tokom poslednjeg meseca.
Na osnovnoj osnovi, indeks cena potrošača je porastao za 2,5 odsto u odnosu na prošlu godinu u avgustu, što je sporije kretanje u poređenju sa 2,9 odsto godišnjeg povećanja cena u julu, i najniža godišnja stopa od početka 2021. godine.
Nakon objavljivanja izveštaja, akcije su oštro pale, ali su se kasnije donekle oporavile, sredinom jula meseca.
Čuvena njujorška berza, Volstrit, može da bude nezadovoljan smanjenjem kamatnih stopa Federalnih rezervi iz nekoliko razloga.
Manje agresivne mere
Investitori i analitičari često očekuju brže ili značajnije promene u kamatnim stopama kako bi se bolje prilagodili trenutnim ekonomskim uslovima. Ako Fed smanji kamatne stope samo za četvrtinu procentnog poena umesto za pola procentnog poena, neki investitori mogu da smatraju da ovo nije dovoljno agresivan potez u odnosu na njihove očekivane potrebe za ekonomskim podsticajima.
Inflacija i rast cena
Ako inflacija i dalje raste ili ostaje visoka, smanjenje kamatnih stopa može izgledati kao nedovoljna reakcija. Investitori koji se brinu zbog inflacije mogli bi smatrati da bi Fed trebao učiniti više kako bi obuzdao rast cena.
Signal o ekonomiji
Promene u kamatnim stopama šalju signale o stanju ekonomije. Ako Fed odluči da smanji kamatne stope samo za mali iznos, to može biti interpretirano kao znak da ekonomski uslovi nisu dovoljno loši da opravdaju veće stimulativne mere. To može uzrokovati zabrinutost među investitorima koji očekuju jače akcije za podršku ekonomiji.
Očekivanja tržišta
Pre nego što Fed objavi odluke, tržište može već formirati određena očekivanja o veličini i tempu promena kamatnih stopa. Ako se odluka o smanjenju kamatnih stopa ne poklapa sa tim očekivanjima, može doći do razočaranja i negativnih reakcija na tržištu.
Uticaj na profitabilnost
Niže kamatne stope obično znače niže kamate na štedne i investicione račune, što može uticati na profitabilnost banaka i drugih finansijskih institucija. Ako smanjenje kamatnih stopa nije dovoljno veliko, neki sektori mogu i dalje osećati pritisak.
Ukratko, Volstrit može biti nezadovoljan ako smatra da smanjenje kamatnih stopa ne zadovoljava njihove potrebe za većim ekonomskim stimulansom, ne poklapa se sa njihovim očekivanjima ili ako donosi neželjene posledice na tržište i profitabilnost.
Biće smanjenja na svakim sledećim sastancima
Ekonomista Džefri Rouč iz LPL Financial-a smatra da će Fed verovatno smanjiti kamatne stope za 25 baznih poena na sledećem sastanku, ali će možda preduzeti agresivnije mere kasnije ove godine ako se tržište rada dodatno pogorša. Inflacija je polako opadala od drugog kvartala, nakon što je u prvom kvartalu bilo zabrinutosti da bi mogla stagnirati. Sada se kreće oko 3,2 odsto, dok je bila 3,3 osto u junu, 3,4odsto u maju i 3,6 odsto u aprilu.
– S obzirom na nestabilnost inflacije usluga, Fed će verovatno smanjiti za 25 baznih poena na predstojećem sastanku i rezervisati potencijal za agresivnije akcije kasnije ove godine ako budemo imali dalje pogoršanje na tržištu rada – rekao je Džefri Rouč, glavni ekonomista za LPL Financial za Yahoo.
Najnoviji podaci o inflaciji uklanjaju mogućnost smanjenja kamatnih stopa za 50 baznih poena. Još jedan ekonmski stručnjak, Đina Bolvin, smatra da su sledeći potez smanjenja od 25 baznih poena već potvrđen i da je opcija smanjenja od 50 baznih poena isključena.
Investitori sada povećavaju svoje uloge na smanjenje od 25 baznih poena na 85 odso, prema CME Fed Watch alatu.
Šta je „CME FedWatch Tool“?
To je alat koji koristi CME Group, veliki pružatelj finansijskih tržišta i indeksa, kako bi analizirao i prikazao očekivanja tržišta u vezi sa budućim promenama kamatnih stopa Federalnih rezervi (Fed-a). Ovaj alat koristi podatke iz tržišta ugovora o kamatnim stopama kako bi prikazao verovatnoću različitih nivoa kamatnih stopa na narednim sastancima Federalnog odbora za otvoreno tržište (FOMC).
Konkretno, CME FedWatch Tool koristi cene ugovora o kamatnim stopama za izračunavanje verovatnoće da će Fed promeniti kamatne stope na sledećem sastanku. Ovo omogućava investitorima, analitičarima i ekonomistima da prate kako tržište očekuje promene u monetarnoj politici, na osnovu trenutnih cena ugovora.
Na primer, ako CME FedWatch Tool prikazuje da je verovatnoća smanjenja kamatnih stopa za 25 baznih poena visoka, to znači da tržište očekuje takvu promenu na osnovu trenutnih cena ugovora. Ovaj alat pomaže u proceni budućih odluka Fed-a i može uticati na odluke investitora i tržište u celini.
Prošle nedelje su čelnici, tačnije predsednik Njujorškog Fed-a Džon Vilijam i guverner Fed-a Kris Valer izjavili da je vreme za smanjenje kamatnih stopa. Valer je rekao da je vreme da se smanji ciljni raspon kamatnih stopa na sledećem sastanku, što je u skladu sa komentarima predsednika Fed-a Povela krajem avgusta.
– Verujem da je došlo vreme da se snizi ciljni raspon stope federalnih sredstava na našem predstojećem sastanku – rekao je Voler u prošlonedeljnom govoru na Univerzitetu Notr Dam pod naslovom „Došlo je vreme“.
Fed, koji će se sastati 17. i 18. septembra, sada se fokusira na tržište rada, jer je tržište rada oslabljeno i zvaničnici koji su se prethodno brinuli zbog inflacije sada su sigurni da inflacija održivo opada ka njihovom cilju od 2 odsto. Povel je naglasio da Fed ne traži daljnje hlađenje tržišta rada i da trenutni nivo kamatnih stopa pruža „dovoljno prostora“ za smanjenje u slučaju daljnjeg slabljenja tržišta rada.
Većina analitičara veruje da poslednji izveštaj o zaposlenosti za avgust nije bio dovoljno slab da bi opravdao smanjenje od 50 baznih poena, ali ako se tržište rada dodatno oslabi, Fed bi mogao razmotriti veće smanjenje. S obzirom na to da inflacija polako opada i tržište rada se hladi, ali ne pokazuje znakove recesije, Fed će verovatno nastaviti sa postepenim smanjenjem kamatnih stopa od 25 baznih poena na preostalim sastancima ove godine.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.