SVE SUBVENCIJE I OLAKŠICE NA JEDNOM MESTU Slede rekordni podsticaji za poljoprivredu – potvrdila ministarka

Shutterstock
Od šaltera do šaltera. Šetanje sa ukupno 89 podataka na najmanje deset različitih dokumenata. Sve to treba povaditi, čekati u redu, gubiti vreme, a i za svaki izvađeni i predati papir treba i da se plati. E onda imate pravo na subvencije e pa… i za to opet po papire, često iste, opet ste na početku i opet sve u krug. Ali, može i drugačije, pa umesto skupljenih fascikli i cupkanja oko šaltera preći na digital.
Upravo zbog toga ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković pojašnjava značaj prelaska na eAgrar koji u značajnoj meri pomaže poljoprivrednicima i ne samo da se oslobode ogromne papirologije već i da sa minimalnim trudom obave i dobiju sve što im je potrebno, prenosi Blic.
Govoreći o tome šta je sve cilj eAgrara Tanasković ističe:
-Da poljoprivredni proizvođač transparentno zna za šta je aplicirao od subvencija u ovoj godini i da će ta sredstva u istoj godini i dobiti. To je ideja e-agrara, a sve drugo što radimo je da bi se sve ubrzalo i da im pomognemo“.Međutim, svaka novina u Srbiji, obavezno naiđe na kritike pojedinih krugova. Toga nije pošteđen ni ovaj projekat. Sumnjičave i „neverne Tome“ pobija već sam broj poljoprivrednika koji su se registrovali ali i ne samo to. U ovaj posao se nije ušlo na slepo već je sprovedena ozbiljna analiza.
Rekordna izdvajanja za poljoprivredu
Srbija se ove godine izdvojila u odnosu na druge države – najvišim sredstvima koja će biti izdvojena za subvencije. Iznos ukupnih subvencija u poljoprivredi sa svim izvorima finansiranja je 68,7 milijardi dinara. Uz najavu da će sve za šta su poljoprivrednici konkurisali prošle godine, biti isplaćeno do 15. marta, ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković poručula je: “Ulaganja države u poljoprivredu nikada nisu bila veća i nikada nije bio povoljniji trenutak za ulaganje u poljoprivredu”.
Ove godine je rekordno izdvajanje na poljoprivredu na koju ide pet odsto sredstava iz državnog budžeta, od čega 80 odsto odlazi na subvencije.
Šta je sve ministarka Tanasković već uradila i najavila poljoprivrednicima za ovu godinu:
- Prvi put farmeri će od Razvojne agencije moći da dobiju kredite od 100.000 do milion dinara, sa 50 odsto povrata.
- Povoljnosti za ratare: 6.000 dinara po hektaru, plus 3.000 za gorivo.
- Preuzeli smo obaveze da isplatimo sve za šta su poljoprivrednici konkurisali prošle godine i zaključno sa 15. martom sve će biti isplaćeno
- Premije za mleko podignute na 15 dinara po litru, subvencije po grlu na 30.000 dinara. Spremne nove mere za nabavku novih steonih junica.
- Proizvođači će od ove godine moći da nose mleko na analizu u referentnu državnu nacionalnu laboratoriju (DNRL) u Batajnici. DNRL do sada nije mogla da bude otvorena ka tržištu, jer nije mogla da izda fiskalni račun. Ove godine postaće otvorena za tržište i moći će da radi superanalize za poljoprivrednike
- Pravi trenutak za ulaganje i zbog situacije na evropskom i svetskom tržištu: „Nadam se da ćemo moći u narednih par meseci da obradujemo i proizvođače jabuka i druge voćare da im je otvoreno kinesko tržište”.
- U martu novi javni poziv, vrednost 12 miliona evra: Za pravna lica, preduzetnike i zadruge koji se bave otkupom, preradom, skladištenjem i plasmanom poljoprivrednih proizvoda.
- Do sada je potpisano ukupno 1.340 ugovora za realizaciju projekata za unapređenje biljne i stočarske proizvodnje ukupne vrednosti 47 miliona evra. Od toga su 23,5 miliona evra bespovratna sredstva.
- Obnovljivi izvori energije: Fokus dela investicija će biti u svetlu globalne energetske krize, oprema za podizanje konkurentnosti proizvodnje, ali i inovacije, digitalizacija i automatizacija procesa.
- EU fondovi: Još nisu potrošena sredstva iz IPARD 2, a već su nam odobrena nova sredstva iz IPARD 3. Zaključno sa 31. martom biće pregledano svih 307 zahteva za sredstva iz IPARD 2, krenuće se u investiranje. Od tih sredstava je 65 odsto bespovratnih, a preko kredita Svetske banke država daje poljoprivrednicima sredstva od kojih je 50 odsto bespovratnih.
- Kamate na subvencionisane poljoprivredne kredite i ove godine biće manje.
- Pomoć malinarima pred novu otkupnu sezonu reprogramom za kredite. Oni sada pregovaraju sa bankama.
Nema ni levo ni desno, direktna plaćanja 2 milijarde
Deo ulaganja regulisan je Uredbom koja je usvojena početkom februara. U Uredbi o raspodeli podsticaja u poljoprivredi i ruralnom razvoju za ovu godinu definisana su sredstva iz budžeta i to:
- Direktna plaćanja – 2.000.000.000 dinara
- Mere ruralnog razvoja – 646.050.000 dinara
- Kreditna podrška u poljoprivredi – 650.000.000 dinara
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
VREMENSKA PROGNOZA

Beograd

Novi sad
Kursna lista
Kriptovalute







