Metropole zabranjuju izdavanje „stanova na dan“, a šta je sa Beogradom? Biznis cveta, ali postoji i ona loša strana
Sve je više evropskih gradova koji se nalaze na spisku onih gradova u kojima se planira zabrana za kratkoročno izdavanje stanova. Glavni razlog zbog kog vlasti u Evropi razmišljaju o povlačenju radikalnog koraka, koji će sigurno najviše oštetit vlasnike stanova, jeste upravo to što se lokalno stanovništvo suočava sa nedostatkom stanova. Osim što u gradovima poput Malage, Barselone ili Atine nedostaju stambene jedinice, problem su i visoke cene zakupa stanova, jer definitivno sektor turizma, koji je u porastu, podiže cene na tržištu nekrentina.
Što se tiče naše zemlje, još uvek nemamo problem oko nedostatka stanova, o toliko strogom zakonu se kod nas još uvek ni ne razmišlja, pa vlasnici stana „viška“ i dalje zadovoljno trljaju ruke. Kada govorimo o cenama kratkoročnog izdavanja „stana na dan“, nisu se mnogo promenile od perioda nakon perioda pandemije.
I dalje su na ceni veći i luksuzni stanovi u delovima grada koji su u blizini centra Beograda, prvenstveno zbog lokacije, a onda naravno i zbog uređenosti stambene jedinice za kratkoročni najam. Minimalan iznos koji je neophodno izdvojiti za jedno prenoćište u srpskoj prestonici, prema oglašenim stanovima iznosi 30 evra. Uglavnom su to „stančići“ do tek dvadesetak kvadrata u kojima je smešteno kupatilo, mini kuhinja i jedan krevet, dok za 50 evra već može da se pronađe lep jednosoban do jednoiposoban stan, takođe na boljim prestoničkim lokacijama.
Za nešto veću svotu, od 80 do 100, 110 evra oglašeni su i dvosobni stanovi na atraktivnoj lokaciji Beograd na vodi, Novog Beograda, Vračara, ali i onih manjih, koji su možda i precenji – isključivo zbog lokacije. Za one sa dubljim džepom, postoji i smeštaj koji iznosi po nekoliko stotina evra. To su potpuno opremljeni stanovi, koji zbog svoje velike kvadrature daju mogućnost boravka i do nekoliko osoba, ali takođe nude i drastično lepši i kvalitetniji smeštaj.
Brza zarada, ali su pojačane kontrole
Napomenućemo da je naša država pooštrila kontrolu izdavanja stanova na dan od početka tekuće godine. Osim velikih centara, poput Beograda i Novog Sada, na udaru inspekcije su i vlasnici objekata u manjim gradovima kako bi se podigla svet o izdavanju potrebnih dozvola za takav biznis, ali i za plaćanje neophodnog poreza. Koliko je isplativ biznis, ali i koliko stresa sa sobom nosi, za Bizportal je ispričao M. Tomović, vlasnik dvosobnog stana u Cetinjskoj ulici u Beogradu.
– Poslednih par godina porodični dvosobni stan, veće kvadrature u samom centru Beograda izdajem po principu stana na dan. S tim da je u pitanju atraktivna lokacija, kada je letnja sezona, pa već i na proleće stan je rezervisan gotovo mesec dana unapred. – započeo je on.
Dodao je da mesečno, kada je kompletno bukiran stan, zaradi oko 2.000 evra, kada oduzme sve troškove čišćenja i sređivanja, ali da to nije tako lako zarađen novac, kao što zvuči.
– Cena po kojoj ja izdajem stan, nije mala, ali ako uzmemo u obzir da tu može da prespava i troje do četvoro ljudi, to nije skupo. Kada 80, 90 evra podelite na dva, tri ili četiri dela, to je mnogo pristupačnije od bilo kog h0tela, a opet gosti imaju veći konfor i slobodu. S druge strane, mnogi pomisle „ne radiš ništa, a zarađuješ lepe pare“, a ne mogu ni da pretpostave na kakve situacije nailazi čovek u ovom poslu. Dobar je ovo biznis, posebno kao dodatni prihod i mnogo koji imaju tu mogućnost, odnosno stan koji mogu da izdaju, svi lepo zarađuju – ispričao je vlasnik stana u Beogradu za naš portal.
Podelio je sa nama da je često kao vlasnik bio prinuđen da rešava brojne probleme sa gostima, od prijava komšija zbog buke i nereda u stanu, kao i da ga je često zaticao potpuni nered, od uništene posteljine, isflekanih zidova, polomljenjih čaša i tanjira, kao i uništena tuš kabina i sve ono što iziskuje neplanirani trošak.
– To je loša strana ovog posla jer nikad ne znaš šta će da te zatekne u stanu kada gosti izađu, uvek se nadaš najboljem, ali ne sme da te iznenadi kontra situacija. Takođe, uredno prijavljujem gostei plaćam porez jer sam imao priliku da se susretnem sa inspekcijom, i od tada želim da uradim sve što je moja obaveza kako bih izbegao i najmanju moguću neprijatnost – zaključio je Tomović.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.