Stočni fond Srbije mora da se obnovi – nešto je do države, ali i farmeri mogu da doprinesu
Nije tajna da je stočnom fondu u Srbiji potrebna pomoć same države, a u prilog tome Ministar trgovine Tomislav Momirović rekao je da pritisak i dalje postoji kod cena svinjskog i junećeg mesa, kao i da bi fokus Vlade Republike Srbije u narednom periodu da bude upravo na obnavljanju stočnog fonda.
Prema rečima Nenada Budimovića, sekretara Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda Privredne komore Srbije, zabeležen je pad broja grla u proizvodnji svinja i goveda, dok je broj ovaca na istom nivou kao prema podacima Ankete iz 2018.godine. Ali da i pored toga što još uvek proizvodimo dovoljno za sopstvene potrebe, važno je da se reaguje.
Koji su koraci koji bi mogli da doprinesu obnavljanju stočnog fonda, objašnjava sagovornik Bizportala.
On je objasnio da je neophodno povećanje broja grla stoke, kao i da je to način da se poveća proizvodnja stočarskih proizvoda, ali i je i detaljno objasnio kako bi taj proces prakitčno i izgledao.
– Iskoristiti sve podsticaje koje država daje tako što će se novac uložiti u unapređenje proizvodnje (genetika, reprodukcija, poboljšanje biosigurnosnih mera, ishana, veći brpoj živorođene prasdi po leglu). U proizvodnji svinja izdiferencirati proizvođače koji hoće i mogu da unaprede, povuku proizvodnju (50-200 krmača po gazdinstvu) i da za kratko vreme dobijemo veći broj prasadi. U govedarstvu i proizvodnji junećeg mesa, primeniti sistem krava – tele i da se na taj način koriste pašnjaci koji nisu dovoljno iskorišćeni – kaže Budimović za naš portal.
Takođe je istakao da su donošenje kratkočne strategije i njena primena, takođe i primena zootehničkih mera kao što je embriotransfer i veštačka oplodnja, bitni koraci u obnovi stočnog fonda.
– To su neke od mera koje bi za relativno kratko vreme doprinele zaustavljanju pada broja grla i proizvoda stočarstva – naglasio je sagovornik.
Finansijke injekcije, ali šta još?
Iako država uveliko isplaćuje subvencije stočarima, u raznim kategorijama njihove grane, očigledno je neophodna još neka vrsta pomoći koja bi dodatno pokrenula rast broja grla na nivou cele zemlje.
Sekretar Udruženja za stočarstvo i preradu stočarskih proizvoda Privredne komore Srbije, Nenad Budimović, za Bizportal ističe nekoliko dodatnih mera.
– Primena zootehničkih mera, kvalitena ishrana, poboljšanje genetike, organizacija proizvodnje i ulaganje u kvalitet proizvoda, mesa i mleka – dodao je on.
Za kraj je pozvao farmere da urade sve ono što je gorenavedeno, kao i da iskoriste sve podsticaje koje država daje, i to na najbolji način – a to je ulaganje u proizvodnju.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.