PRODAJE SE STAN PO ZAISTA SMEŠNOJ CENI Međutim uz kupovinu nekretnine dobijate još nešto
Dobijanje nekretnine za mnoge je postalo nedostižno u poslednjih nekoliko godina. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, cene nekretnina prošle godine su u proseku porasle za 11,9 odsto u odnosu na pretprošlu, ali je podatak Evrostata, koji kaže da su nekretnine za kupovinu u proteklih pet godina doživele poskupljenje. povećanje od čak 62 odsto, mnogo je poraznije.
Ni iznajmljivanje nije mnogo povoljnija opcija. Sa kirijama koje u većim gradovima skoro dostižu iznos minimalca (840 evra), teško je plaćati kiriju i druge troškove života. Podaci Evrostata pokazuju da je zakup kuća i stanova u proteklih pet godina porastao za 18 odsto.
Građani koji imaju nešto ušteđevine, a podaci govore o 37 milijardi evra depozita u bankama, i oni koji su kreditno sposobni, a znamo da je finansiranje kreditima u Hrvatskoj omiljeni način za pokrivanje velikih troškova, raduju se prilici za stvarno imanje koje sebi mogu priuštiti da se pojavi na tržištu. Međutim, često se prodaju na mestima gde nema mnogo mogućnosti za zapošljavanje, sa neuređenom komunalnom infrastrukturom i drugim društvenim objektima, kao što su bolnice, škole, domovi..
Oglas koji privlači pažnju
Pažnju je privukao oglas, objavljen na internet oglasniku, o stanu od 60 kvadrata u zagrebačkom naselju Trnsko. Pažnju potencijalnih kupaca je privukla cena od „samo“ 115.000 evra, što je manje od 2.000 evra po kvadratu, a to je visina cene kvadrata koju je teško naći u tom kraju Zagreba. Oglas sadrži i link, koji ne vodi do jedne od 1.100 agencija za nekretnine koliko postoji u Hrvatskoj, već do veb stranice koja objašnjava zašto je cena niska u današnjim tržišnim uvslovima, ali i otvara mnoga druga pitanja.
-Kupac plaća samo 115.000 evra i odmah postaje 1/1 vlasnik nekretnine. Pravo plodouživanja ostaje na imovini narednih 15 godina, bez drugih tereta. Prodavac ima mogućnost prve kupovine (otkupa) po fiksnoj ceni od 160.000 evra najkasnije do 31.12.2029. i plaća mesečnu naknadu za tu opciju. Sve režije trajno plaća plodouživalac. Budući vlasnik nepokretnosti (kupac) nije dužan da održava nekretninu i nema apsolutno nikakve troškove vezane za to, ali o tome vodi računa plodouživatelj. Od prvog u narednom mesecu prodavac plaća kupcu mesečnu naknadu u iznosu od 600 evra mesečno (kao nadoknadu za prvu opciju kupovine) do izvršenja prve opcije kupovine ili do 31.12.2029. (šta god dođe pre)- piše na sajtu.
Ovde se priča tek raspliće. Naime, prodavac, koji je i vlasnik stana, otkriva da i nakon prodaje on i njegov otac ostaju u stanu. Pravo plodouživanja važi za obojicu i traje 15 godina u slučaju vlasnika i doživotno u slučaju njegovog oca. Pojednostavljeno, kupac kupuje stan, upisuje se u zemljišne knjige kao vlasnik i dobija dva stanara, koje ne može da iseli iz stana sve dok traje pravo plodouživanja.
Povraćaj nepokretnosti
Ali to nije sve. Vlasnik stana ostavio je mogućnost otkupa sopstvene nekretnine po ceni od 160.000 evra najkasnije do 31. decembra 2029. godine. Kako bi novog vlasnika „ohrabrio” da ne preprodaje imovinu, svakog meseca će mu plaćati mesečnu naknadu od 600 evra. Samo ako prodavac ne iskoristi prvu opciju kupovine, kupac će moći da preproda stan.
Međutim, kako nam je otkrio vlasnik, on zaista razmišlja da najkasnije do 2029. ponovo kupi sopstvenu nekretninu. Istovremeno, planira da uloži novac u njeno uređenje. On nam je naglasio da novi vlasnik ima pravo da iseli dva stanara ako mu ne plate samo jednu mesečnu naknadu. Naravno, plaćanje režija se podrazumeva, jer stanari neće rizikovati prekid snabdevanja u stanu u kome žive, iako nisu njegovi vlasnici.
-Ovo je ponuda da se kupi nekretnina sa zakašnjenjem u upotrebi (ili za decu) po izuzetno niskoj ceni, ili prilika da kupac kupi sada i zaradi cca 80.000 evra za cca pet godina i onda sa većom cenom. Budžetski traže trajnu nekretninu koja će imati veću kvadraturu od koje se trenutno može kupiti za samo 115.000 evra- navodi se na sajtu koji nudi i odgovore na pitanja potencijalnih kupaca.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
Komplikovano da ne može više