GRADI BRIKS CIGLU PO CIGLU Putin traži ekonomsko jedinstvo, Zapad pokazuje zabrinutost
Dva tuceta svetskih lidera okuplja se u Rusiji danas na otvaranju samita grupe BRIKS, saveza ekonomija u usponu, za koji Kremlj veruje da će osporiti zapadnu -hegemoniju-.
Samit je najveći takav sastanak u Rusiji od kako je naredila slanje trupa u Ukrajinu i dolazi u trenutku kada ruski predsednik Vladimir Putin nastoji da pokaže da su zapadni pokušaji da izoluju Moskvu zbog dve i po godine duge ofanzive propali.
Kineski lider Si Đinping, indijski premijer Narendra Modi i turski predsednik Redžep Tajip Erdogan — svi ključni partneri za Rusiju — trebali bi da prisustvuju samitu, koji se održava u gradu Kazanju od 22. do 24. oktobra.
Moskva je učinila proširenje grupe BRICS — akronim za osnovne članice Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnoafričku Republiku — stubom svoje spoljne politike.
Glavne teme na dnevnom redu uključuju Putinovu ideju za BRICS-ov sistem plaćanja koji bi se takmičio sa SWIFT-om, međunarodnom finansijskom mrežom od koje su ruske banke odsečene 2022. godine, kao i eskalaciju sukoba na Bliskom istoku.
Kremlj je skup predstavio kao diplomatski trijumf koji će mu pomoći da izgradi savez za osporavanje zapadne -hegemonije-.
Ciglu po ciglu
Sjedinjene Američke Države odbacile su ideju da BRIKS može postati -geopolitički rival-, ali su izrazile zabrinutost zbog diplomatske snage koju Moskva pokazuje dok besni sukob u Ukrajini.
Moskva je ove godine stabilno napredovala na bojnom polju u istočnoj Ukrajini, dok je jačala svoje veze sa Kinom, Iranom i Severnom Korejom — tri protivnika Vašingtona.
Okupivši grupu BRIKS u Kazanju, Kremlj -želi da pokaže da Rusija ne samo da nije izolovana, već ima partnere i saveznike-, rekao je za AFP politički analitičar iz Moskve Konstantin Kalačev.
Međunarodni krivični sud (ICC) izdao je naloge za hapšenje Putina 2023. godine zbog ilegalne deportacije dece iz Ukrajine, i ruski lider je odustao od planova da prisustvuje prethodnom samitu u Južnoafričkoj Republici, članici ICC-a.
Ovoga puta, Kremlj želi da pokaže -alternativu zapadnom pritisku i da je multipolarni svet realnost-, rekao je Kalačev, pozivajući se na napore Moskve da prebaci moć sa Zapada na druge regione.
Kremlj je rekao da želi da globalna pitanja budu vođena međunarodnim pravom, -a ne pravilima koje postavljaju pojedinačne države, naime Sjedinjene Države-.
-Verujemo da je BRIKS prototip multipolarnosti, struktura koja ujedinjuje južnu i istočnu hemisferu na principima suvereniteta i međusobnog poštovanja-, rekao je pomoćnik Kremlja Jurij Ušakov.
-To što BRIKS radi jeste da postepeno — ciglu po ciglu — gradi most ka pravednijem i demokratskijem svetskom poretku-, dodao je.
Bezbednost
U Kazanju, Putin bi trebalo da se pojedinačno sastane sa Modijem i Sijem, kao i sa liderima Južnoafričke Republike i Egipta u utorak, nakon čega slede odvojeni razgovori sa Erdoganom i iranskim predsednikom Masudom Pezeškijanom u sredu.
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš takođe po prvi put od aprila 2022. godine dolazi u Rusiju kako bi prisustvovao samitu. Sastaće se sa Putinom u četvrtak, prema programu koji je podelio Ušakov.
Uoči samita, novinari AFP-a u gradu izvestili su o pojačanim merama bezbednosti i vidljivom prisustvu policije.
Okolni region Tatarstan, koji se nalazi oko 1.000 kilometara (620 milja) od granice sa Ukrajinom, ranije je bio meta dugometnih ukrajinskih napada dronovima.
Kretanje oko centra grada je ograničeno, stanovnicima se savetuje da ostanu kod kuće, a studenti univerziteta su iseljeni iz domova, izvestili su lokalni mediji.
Osnaženi
Zapad veruje da Rusija koristi grupu BRIKS da proširi svoj uticaj i promoviše sopstvene narative o sukobu u Ukrajini.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski upozorio je da bi se druge zemlje mogle ohrabriti ako Putin pobedi na bojnom polju u Ukrajini.
BRIKS je počeo sa četiri člana kada je osnovan 2009. godine, a od tada se proširio na nekoliko drugih zemalja u razvoju, poput Južnoafričke Republike, Egipta i Irana.
Ali grupa je takođe puna unutrašnjih podela, uključujući ključne članice Indiju i Kinu.
Turska, članica NATO-a sa složenim vezama i sa Moskvom i sa Zapadom, najavila je početkom septembra da takođe želi da se pridruži bloku.
Brazilski predsednik Luiz Inasio Lula da Silva otkazao je planirani odlazak na samit u poslednjem trenutku nakon što je zadobio povredu glave koja je izazvala manji moždani udar, prenosi AFP.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.