OPASNO DOBRA ZARADA Usta, zubi, grudi-Albanija pravi ozbiljan profit od „turizma sreće“
– Ne volim da pričam o medicinskom turizmu. Zvuči pomalo zastrašujuće – rekao je Dritan Gremi, koji vodi stomatološku kliniku u glavnom gradu Tirani.
– Više volim da pričam o turizmu sreće – dodao je on.
Gremi je rekao da njegova klinika nudi – visokokvalitetnu uslugu i opremu – zagarantovanu i sertifikovanu po evropskim standardima. Ali za samo delić evropskih cena.
Ima italijanske, francuske, belgijske i švajcarske klijente koje često privlače aranžmani koji uključuju troškove putovanja i smeštaja.
Prodaja osmeha
Putovanje Stefana Pealata u Albaniju počelo je sa nadom u novi osmeh po pristupačnoj ceni.
On i njegov brat, iz Valence na jugu Francuske, dugo su patili od zubnih problema koji su ih naveli da se podvrgnu složenoj proceduri implantacije zuba.
– U Francuskoj smo imali početnu procenu koja je bila veoma, veoma skupa. Onda smo počeli da tražimo onlajn – Bugarska, Turska, Albanija, Španija – rekao je Pealat za AFP.
Za kliniku Gremi saznao je tokom konsultacija u Lionu sa albanskim stomatolozima.
Posle prve posete u avgustu, Pealat i njegov brat su bili zadovoljni onim što su videli u Tirani i vratili su se na jesen.
Operacija implantacije zuba za koju se odlučio koštala je oko 50.000 evra u Francuskoj, u poređenju sa samo 13.500 evra u Albaniji.
Nije bila mala razlika za Pealata.
– Važno je imati lep osmeh – rekao je.
Natali Ganglof, koja radi u staračkom domu u Konjaku, u zapadnoj Francuskoj, takođe je odabrala kliniku u Albaniji za lečenje svojih stomatoloških problema.
Za zube je platila manje od 15.000 evra u poređenju sa 42.000 evra koliko bi morala da potroši u Francuskoj.
Nakon uklanjanja i ugradnje implantata u februaru, vratila se u Tiranu sredinom septembra na završni rad, srećna što se ponovo osmehuje.
– Za moj posao je važno da imam lepe zube – rekla je ona za AFP, rekavši da je odmah promenila sliku profila na Fejsbuku kako bi pokazala svoj novi osmeh.
Klinika nije hotel sa pet zvezdica
Niski režijski troškovi i niski porezi pomogli su albanskim klinikama da privuku klijente nižim cenama.
Procenjuje se da sektor medicinskog turizma u zemlji zarađuje između 200 i 250 miliona evra godišnje, a najmanje 50.000 Italijana svake godine poseti Tiranu radi lečenja.
Međutim, procedure nisu bez rizika.
Predsednik Albanskog nacionalnog udruženja lekara Fatmir Ibrahimaj rekao je da i strani i domaći pacijenti ne treba da se oslanjaju samo na onlajn oglašavanje za kozmetičke procedure i da vode računa gde se leče.
– Lekar nije hotel sa pet zvezdica ili ga uopšte nema – rekao je Ibrahimaj novinarima.
– Sve više stranih turista dolazi i na kozmetičke tretmane kako bi im ulepšali osmeh – rekla je Monika Fida, dermatolog i univerzitetski predavač u Tirani.
Posebno su popularne injekcije hijaluronske kiseline u usne.
– Pre svega žele da se osećaju dobro i da imaju što prirodnije oblikovane usne – dodala je Fida, koja kaže da njenu kliniku godišnje poseti između 750 i 1.000 stranih pacijenata.
Vera Panaitov, šezdesetogodišnja italijanska kuvarica iz Verone, prvo je došla u Tiranu da – popravi – zube.
Ali kada je već bila tamo, odlučila je i na procedure za grudi i struk.
– Morate biti lepi u bilo kom uzrastu i srećni u svakom trenutku – rekla je ona za AFP, smeškajući se iz bolničkog kreveta, rekavši da se oseća – podmlađeno, piše Hina.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.