Povećanje minimalca će koštati poslodavce – Poznato je i koliko
Minimalna cena radnog sata biće 308 dinara.
Kao kompenzaciju poslodavci su dobili uvećanje neoporezivog dela zarade za isti procenat za koji je povećan minimalac – 13,7 odsto, što je u nominalnom iznosu 3.423 dinara. Dakle, umesto dosadašnjih 25.000 dinara u sledećoj godini neće se oporezivati 28.423 dinara.
Minimalni iznosi zarada u 2025. godini kretaće se u rasponu od 49.280 dinara za 160 radnih sati do 56.672 dinara za 184 radna sata.
Ako uzmemo primer meseca sa 176 radnih sati, poslodavci za isplatu minimalne neto zarade tokom 2024. godine plaćaju ukupne doprinose od 26.545,53 dinara, dok će u 2025. godini plaćati 30.168,00 dinara.
Kako navodi poreska savetnica Zvezdana Pisarević, ukoliko poslodavci zbog trenutnog stanja u firmi odluče da radnicima isplaćuju minimalnu zaradu ukupan trošak koji će snositi – što podrazumeva sve pripadajuće poreze i doprinose – kretaće se u rasponu od 66.244,94 dinara za 160 radnih sati do 76.789,87 dinara za 184 radna sata u mesecu.
Minimalnu zaradu čini propisana minimalna cena rada pomnožena sa brojem radnih sati u mesecu i u nju ne ulaze topli obrok, regres za godišnji odmor, minuli rad, prekovremeni rad, noćni rad i rad za vreme državnog praznika.
Zaposleni koji prima minimalnu zaradu na osnovu utvrđene minimalne cene po času u neto iznosu ima pravo i na naknadu troškova u skladu sa opštim aktom i ugovorom o radu. To znači da od poslodavca prema zakonu mora da dobije naknadu za dolazak i odlazak sa rada u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju, ako poslodavac nije obezbedio sopstveni prevoz.
Novac uz minimalac radnik dobija i za vreme provedeno na službenom putu u zemlji ili inostranstvu.
Takođe, uz minimalnu zaradu ide i naknada za smeštaj i ishranu za rad i boravak na terenu, ako poslodavac nije zaposlenom obezbedio smeštaj i ishranu bez naknade. Novac se dobija i za ishranu u toku rada, ako poslodavac ovo pravo nije obezbedio na drugi način, kao i za regres za korišćenje godišnjeg odmora.
Kako se podseća, premijer Miloš Vučević je nakon sastanka Socijalno-ekonomskog saveta rekao da je prvi put posle šest godina postignut dogovor sva tri socijalna partnera o minimalnoj zaradi za narednu godinu, što znači da Vlada neće jednostrano donosti odluku. On je istakao da će minimalna zarada prvi put pokrivati troškove minimalne potrošačke korpe.
Minimalna zarada u Srbiji sada iznosi 47.154 dinara i po zvaničnim podacima prima je oko 100.000 radnika, dok sindikati tvrde da mnogo više zaposlenih toliko zarađuje mesečno.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.