SRPSKI GRAD LEŽI NA BLAGU Pravo bogatstvo se krije na 1.200 metara dubine – ovo je šansa celu zemlju
Kako bi se ovo potvrdilo potrebno je uraditi istražnu bušotinu, a Milačić očekuje da za to dobiju finansijsku podršku. Očekivane temperature vode su od 57 do 71 stepen.
Ukoliko se ta istražna bušotina pokaže da je tačna ta studija i ta pretpostavka, onda ta voda može biti iskorišćena i za proizvodnju toplotne energije, ali i za poljoprivredu, za čitav niz plastenika, za spa-centre i medicinske svrhe.
– To je jedna ozbiljna razvojna šansa Niša, pogotovo u severnom delu i u čijoj blizini se planiraju nova naselja i širenje grada – ističe direktor niške Toplane.
Izvor bušotina bi se radila kod železničke stanice u Donjem Matejevcu, a ponor bušotina u blizini Somborskog bulevara.
– Trenutno se radi detaljna studija izvodljivosti koja bi trebalo da se završi projektnom dokumentacijom, kako bi moglo da se pristupi postupku nabavke. Očekivana vrednost izgradnje postrojenja je 13,5 miliona evra i to postrojenje će na godišnjem nivou da smanji emisiju ugljen-dioksida za 1.200 tona godišnje – rekao je Milačić.
Objašnjava da je ideja da toplotna pumpa koristi vodu iz Nišave.
– U prvoj fazi će ona koristiti vodu Nišave, ali taj projekat će biti potpuno zelen kada budemo proizvodili električnu energiju za postojenje iz solarnih panela. Već je u planu projektovanje solarnog polja koje bi se nalazilo na ovoj lokaciji koje bi obezbedilo struju za napajanje te toplotne pumpe – objašnjava Milačić.
Još jedan projekat koji je u planu vezan je za korišćenje budućeg postojenja za preradu otpadnih voda. Kako objašnjava direktor Toplane ideja je da se koristi prečišćena uz pomoć toplotne pumpe velikog kapaciteta i da se time greje i buduće naselja koje treba da bude izgrađeno da području starog Vulkana, pišu Južne vesti.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
Pomislio sam da nije otkrivena neka ruda, da Vučić ne proda i Niš strancima. Kako je počeo biće svi Srbi pod jednu šljivu. Timočka krajina, PIK BG Vojvodina, sada Podrinjska i ko zna šta će još biti na prodaju i rasprodato.
Да, то је велика шанса да потоне као што већ тону десетине градива и насеља који су такође мислили као како је лепо добити много без напора и труда. Надам се да ће бити мудрих људи који ће моћи заблуделима да појасне шта значи испод града извући хиљаде и милионе кубних метара воде. Не заваравајте се да ћете моћи да избегнете тоњење и у случају да употребљену воду враћате назад у дубину. Сва искуства показују да то само мало успорава али не зауставља тоњење читавог простора!