SRBIJA IMA DOBRU POZICIJU Nalazimo se u zoni interesa MMF-a i BRIKS-a i bitno je da zadržimo ovaj put
BRIKS sastanak u Rusiji fokusiran je na jačanje ekonomske saradnje među članicama i promociju dedolarizacije. Ova tema je ključna u kontekstu tekućih globalnih napora da se smanji zavisnost od američkog dolara u međunarodnim trgovinskim transakcijama. Rusija posebno gura inicijativu za uvođenje sistema plaćanja „BRICS Pay“, koji bi mogao postati alternativa globalnom SWIFT sistemu, čime bi se olakšale međunarodne transakcije među članicama BRIKS-a. Takođe, razgovaralo se o mogućem uvođenju zajedničke valute za članice bloka, što bi moglo drastično promeniti ravnotežu moći u globalnoj ekonomiji.
Ovaj sastanak predstavlja važnu prekretnicu u naporima da BRIKS postane značajan ekonomski blok, sposoban da se suprotstavi dominaciji zapadnih finansijskih sistema, a kako sagovornik Bizportala ističe – to mora da se desi u vremenu koje je pred nama.
– BRIKS neminovno dobija sve veći značaj. Kada posmatramo tržište koje pokrivaju zemlje članice BRIKS-a, reč je o dve trećine planete, a vrlo verovatno sa svim partnerskim članicama će to uskoro doći i do tri četvrtine. Iako postoji skepticizam oko formiranja valute BRIKS-a i vremenskog okvira u kom će se obistiniti, smatram da je neminovno da do toga dođe u skorijoj budućnosti – za Bizportal objašnjava Jovan Knežević, stručnjak za geopolitiku i ekonomsku diplomatiju.
Položaj MMF-a se menja uz uticaj BRIKS-a
S druge strane, godišnji sastanak MMF-a i Svetske banke, koji traje od 21. do 26. oktobra ove godine, okuplja vodeće ekonomske stručnjake i kreatore politika iz celog sveta. Cilj ovog sastanka je analiza globalnih ekonomskih izazova, posebno u svetlu inflacije, rastućih dugova i klimatskih promena. Očekuje se da će razgovori biti usmereni na obezbeđivanje finansijske stabilnosti i jačanje kapaciteta zemalja u razvoju da se suoče sa globalnim izazovima. Ovaj događaj je od izuzetnog značaja jer pruža priliku za multilateralni dijalog o budućim ekonomskim politikama i merama za održiv rast.
– Iako ovi sastanci spadaju u redovne godišnje sastanke MMF-a nije slučajnost što su održani baš u ovom trenutku. Do MMF-a su stigle informacije oko formiranja nove valute i ozbiljnost situacije je dovela do toga da ova institucija koja je u početku odbijala sastanke sa BRIKS-om, dođe u poziciju da insistira na budućim sastancima kojih će svakako biti, i to u velikom broju – kaže Knežević.
Prema njegovim rečima, MMF predstavlja simbol zapadnog finansijskog sistema koji za cilj ima kontrolu i stabilizaciju globalnih finansijskih tokova, a dešavanja unutar BRIKS-a će umanjiti značaj dolara, što će u budućnosti komplikovati funkcionisanje MMF-a.
– Evidentno je da u ovom trenutku MMF ne zna kako da se prilagodi novonastaloj situaciji, pa svi ovi sastanci unutar organizacije imaju za cilj da pronađu rešenje. Iako će značaj novonastale valute biti najveći na prostoru Afrike, Azije i Južne Amerike, MMF mora da pronađe način da iskristališe svoju novu ulogu, a pitanje je da li je on u ovom trenutku u mogućnosti za tako nešto. Jer, ukoliko ne pronađe način da se prilagodi, svrha samog postojanja MMF-a kao krovne finansijske organizacije prestaje da postoji – govori stručnjak.
Ono što nas očekuje u naredom periodu jesu brojni sastanci ove dve organizacije povodom potencijalnog kompromisa izazvanog novonastalom situacijom i pozicioniranja MMF-a, ali pitanje je koliko je BRIKS zainteresovan za pregovore. Jer po rečima Kneževića, oni su ti koji u ovom trenutku imaju priliku da postavljaju svoje uslove.
Srbija se savršeno pozicionirala
Prednost koju naša zemlja poseduje jeste ta što se nalazimo u zoni interesa obe strane. Ipak, znatno veći interes poseduje MMF, pre svega zbog naše blizine Evropskoj uniji i pristupnim pregovorima.
– Sa druge strane, za Srbiju je i više nego značajno što je u krugu partnerskih država BRIKS-a. Kroz brojne pregovore sa liderima zemalja članica BRIKS-a, mi pokazujemo da smo svesni da je BRIKS budućnost i neminovno će dobri odnosi sa ovim blokom rasti u vremenu koje dolazi- objašnjava Knežević.
Ključno pitanje za položaj Srbije jeste da li će doći trenutak kada ćemo morati da se opredelimo između BRIKS-a i Evropske unije.
– Na primeru Turske vidimo jednu alternativu koja je moguća za nas. Turska je odustala od Evrope i potpuno se okrenula Istočnom bloku. Ipak, takva odluka nije toliko realna za Srbiju pošto smo mi mnogo dublje zašli u integraciju sa Evropskom unijom od Turske – ističe naš sagovornik.
Kako naglašava sagovornik, odluka Turske da pristupi BRIKS-u je značajna za Srbiju iz još jednog razloga.
– Sa pristupom Turske, očekuje se veći uticaj BRIKS-a na ovaj prostor, jer je Turska tradicionalno zainteresovana posebno za Bosnu i Hercegovinu, pa nema sumnje da će se njen uticaj dalje širiti. To će biti prilika za nas da na bolji način iskoristimo interesovanje velikih sila. Odluka da na sastanku BRIKS-a ne bude naš predsednik već bitni ministri je odluka koja predstavlja idealan balans u našoj spoljnoj diplomatiji. Trenutno se nalazimo na dobrom putu, pogotovo uz brojne diplomatske sastanke sa predstavnicima zemalja BRIKS-a. Bitno je da ovakav put zadržimo – zaključuje Kneževič.
Svakako, oba događaja, iako različita po svojoj prirodi, imaju zajednički cilj – redefinisanje globalne ekonomske arhitekture u svetlu novih geopolitičkih i ekonomskih okolnosti.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.