ŠTA JE RESTITUCIJA? Davno zaboravljeni stanovi i zgrade vraćene su naslednicima – evo da li će biti novih rokova
Prema najnovijim podacima Agencije za restituciju vraćeno je ukupno 7.846 nacionalizovanih objekata, od kojih su 5.242 poslovna prostora. To je imovina koja je oduzeta građanima posle Drugog svetskog rata.
Naslednici starih vlasnika najviše su se radovali na opštini Stari grad u Beogradu, gde je u ruke sadašnjih vlasnika vraćeno 1.225 poslovnih prostora, 55 zgrada i 357 stanova, dok su Vračarci zabeležili povraćenih 565 poslovnih prostora, 23 zgrade i 274 stanova.
Najviše objekata vraćeno je u beogradskim opštinama Stari grad – 1.637 i Vračar – 862. Sledi Novi Sad sa ukupno vraćenih 538 objekata, Zvezdara – 435, Savski venac – 418 i Niš – 304.
Takođe, ima i vlasnika po Srbiji, pa jedan objekat vraćen u Lajkovcu, Prijepolju, Barajevu, Lučanima, Batočini, Pećincima, Crnoj Travi, Majdanpeku, Osečini, Tutinu, Novoj Crnji i Vladičinom Hanu.
Šta je u stvari restitucija?
Restitucija, ili zakon o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, podrazumeva povraćaj vlasništva ili prava koja su u prošlosti neopravdano oduzeta pojedinim licima ili grupi građana. To je zapravo proces vraćanja određenih nekretnina, ili već isplata novčanog obeštećenja, svim privatnim vlasnicima imovine koja im je oduzeta posle 9. marta 1945. godine, na osnovu propisa o agrarnoj reformi i kolonizaciji, konfiskaciji i sekvestraciji, nacionalizaciji i eksproprijaciji bez adekvatne nadoknade ili na neki drugi sličan način.
Ovaj zakon se primenio i na vraćanje imovine čije je oduzimanje posledica Holokausta na teritoriji koju danas čini teritoriju Republike Srbije.
Takođe, oduzeta imovina građanima vraća se na osnovu donetog zakona iz 2011. godine, na osnovu kog se bivši vlasnici obeštećuju kroz naturalnu restituciju (vraća im se prethodno oduzeta imovina), ili državne obveznice koje su počele da se izdaju 2015. godine.
Rok za predaju zahteva za restituciju trajao je dve godine i istekao je 03. marta 2014. godine, a svi oni koji su 2012. godine predali zahteve Agenciji za restituciju, na osnovu člana 42 Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju, morali su da imaju sledeću dokumentaciju:
-Bivšem vlasniku – ime, ime jednog roditelja i prezime, datum i mesto rođenja, prebivalište odn. boravište u vreme oduzimanja imovine i državljanstvo , odn. naziv i sedište zadužbine.
-Oduzetoj imovini na koju se zahtev odnosi– vrsta, naziv , veličina odn. površina, mesto gde se nepokretnost nalazi, broj katastarske parcele po starom i važećem premeru, izgled i stanje imovine u vreme oduzimanja, odnosno odgovarajući podatci za pokretne stvari.
-Pravu svojine bivšeg vlasnika na oduzetoj imovini
-Osnovu, vremenu i aktu oduzimanja
-Podnosiocu zahteva– ime, ime jednog roditelja i prezime, podatke o rođenju , prebivlištu,državljanstvu, jmbg, ime , prezime i prebivalište punomoćnika, odnosno naziv i sedište zadužbine, podatke o licu koje predstavlja zadužbinu i licu koje zastupa zadužbinu.
-Pravnoj vezi podnosioca zahteva sa bivšim vlasnikom
Bizportal je u nameri da sazna da li će građani koji nisu uspeli da predaju sopstveni zahtev za restituciju određene imovine na teritoriji Republike Srbije, imati novi rok u bližoj budućnosti, kontaktirao područnu jedinicu Agencije za restituciju u Novom Sadu.
– Za sada nema naznaka o nekim novim rokovima, bio je taj period od dve godine. Na hiljade zahteva je obrađeno, ali za sada nema informacija o dodatnim rokovima za podnošenje novih zahteva za restituciju. Iako bude došlo do promene, građani će sigurno biti blagovremeno obavešteni kako bi mogli da prikupe svu neophodnu dokumentaciju – rečeno je za naš portal.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici