CENE KIRIJA U BEOGRADU PADAJU Može da se nađe pristojan stan i za manje od 200 evra

Foto: Shutterstock
Cene kirija u Beogradu konačno se vraćaju u normalu, a kako se situacija sa dolaskom Rusa i Ukrajinaca smirila, tako se izgleda i tržište nekretnina umirilo.
Do pre samo par meseci, nemoguća misija je bila pronaći pristojan stan za izdavanje koji bi bez režija bio ispod 250 evra, naravno na periferiji grada. Iako su ti delovi bili najmanje interesantni nešto imućnijim strancima, vlasnici stanova u Mirijevu, Borči, Krnjači, Batajnici, podizali su cene, i to drastično od onih nekadašnjih.
Sudeći po trenutnoj situaciji, kako u oglasima, tako i prema rečima građana, vlasnici su promenili cene svojih stanova, pa je sada ponuda značajno pristupačnija.
Prema rečima Zorice Pešić, iz Pešić nekretnina, evidentna je promena na tržištu – cene su manje, ali je i ponuda nešto veća.
– Leva obala Dunava prva je pokazala da se nešto polako pomera na tržištu, makar kada su cene kirija u pitanju. Stanovi čija je renta pre dolaska Ukrajinaca i Rusa koštala je od 150 do 200 evra, sada se polako vraća na staru vrednost. Sve je više oglasa u kojima mogu da se pronađu jednosobni stanovi, stanovi od tridesetak kvadrata za 200, 220 evra – kaže sagovornica Bizportala.
Pešićeva objašnjava da je rang cena gotovo isti u Borči, Kotežu, Krnjači, ali u boljim delovima naselja, koje podrazumeva prodavnicu u blizinu, autobusku stanicu, Dom zdravlja, školu, i da manje-više koštaju isto shodno kvadraturi.
Ona je napominje da je, što se tiče većih stanova, takođe primetna razlika u ceni, ali ne koliko i sa onim manjim nekretninama u ovom delu grada.
Već „preko mosta“ su cene ipak nešto veće
Razlika u cenama kirija i na perferijama bila je drugačija i pre nego što su stranci svoji dolaskom podigli cene.
– Uvek su Karaburma i Mirijevo bile malo skuplje lokacije u odnosu na celu levu obalu, posle Pančevačkog mosta, pa i sada ne iznenađuje što se cene kirija i dalje drže. Nekretnine od tridesetak kvadrata, koje su i najtraženije, u Mirijevu koštaju oko 300, 350 evra, dok se oni veći, dvosobni, trosobni, kreću od 400 pa na gore. Takođe je dosta stanova u novogradnji u Višnjičkoj banji koji drže cenu, sa minimalnom promenom – govori Pešičeva za Bizportal.
Cene kirija na Novom Beogradu i Starom gradu
I pre krize u svetu koja je dovela do migracije stranaca u Srbiju, Novi Beograd i Stari grad su bile najatraktivnije lokacije, i shodno tome, potražnja za nekretninama u tim delovima grada bila je najveća.
– U Beogradu postoje delovi grada koji su bili dostupni građanima sa većom platežnom moći. To su Stari grad, Vračar, Novi Beograd. Tu su cene kirija bile skuplje i po nekoliko stotina evra u odnosu na periferiju. Kriza je još više podigla njihovu vrednost, i poslednjih godinu dana na tim lokacijama ne postoji kvalitetan stan za izdavanje ispod 500 evra. Tu promene gotovo i da nema – objašnjava Pešićeva.
Garsonjere do 200 evra – Batajnica, Petlovo brdo, Kaluđerica…
Kao i kod gorenavedenih, luksuznih lokacija, uvek su postojale i one, koje su bile mnogo pristupačnije, ali u udaljenijim delovima grada.
– Ako pogledamo oglase, i dalje postoje stanovi, odnosno garsonjere, koje koštaju i ispod 200 evra, ali su one nešto dalje od centra grada. Cena stanova u Batajnici, Kaluđerici, Ripnju, Resniku, gotovo nikad nisu spadale pod uticaj raznih dešavanja koja su dovodila do poskupljenja kirija. Kome ne smeta udaljenost od grada, i povremena gužva u saobraćaju, tu zaista mogu da nađu pristupačne i funkcionalne stanove – zaključuje Pešićeva.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.