Bajdenu se žuri – Amerikanci su na dva koraka do otimanja „tajnog začina“ Tiktoka
Zabrana Tiktoka u SAD-u jedna je opet od glavnih tema u američkim medijima i to s pravom – politika je u celu priču odavno uplela svoje prste i to direktno od predsednika Džozefa Bajdena. Bajden je juče pozvao Senat da što pre usvoji set zakona koji su prihvaćeni u Predstavničkom domu, a među kojima je, po mnogima i sporni koji se tiče Tiktoka.
Kada kažemo da se u sve uplela politika, to ima posebnu težinu imajući u vidu da u SAD-u predstoje predsednički izbori u novembru i mnogi tamo strahuju da će njihov rezultat biti veliki povratak Donalda Trampa na mesto prvog čoveka najmoćnije svetske sile. Bajdenu se loše piše, a ako bi zakon o zabrani Tiktoka prošao u američkom Senatu, time bi Bajden izbio veliki adut iz Trampovih ruku, koji zagovara isto. Trampovim glasačima prija da čuju kako jedna će jedna firma sa sedištem u Kini (Tiktok), postati nedostupna američkoj deci i tinejdžerima, najvernijim korisnicima te društvene mreže.
Podsetimo, kao što je Bizportal već pisao, zvaničan razlog zbog kojeg bi kinesku društvenu mrežu trebalo proterati iz SAD-a je strah od špijunaže, odnosno da kineska država koristi podatke sa te mreže u sopstvenu korist. Postoji i novčana korist – američke društvene mreže poput Fejsbuka, pa i platforme poput Guglovog Jutjuba bi procvetale.
Da je situacija vrlo blizu rešenja protiv Tiktoka, govori i činjenica da se povodom toga oglasio i Ilon Mask, milijarder i vlasnik Tesle i platforme Iks (bivši Tviter). Ona je na Iksu objavio da bi zabrana Tiktoka bila pogrešna, jer bi značila kršenje slobode govora, jedno od načelnih svetinja Sjedinjenih Američkih Država. Mask je, prilično pošteno, napomenuo da je protiv zabrane, uprkos tome što bi platforma u njegovom vlasništvu od toga sigurno imala koristi.
Što se mini-istorijata slučaja „SAD protiv Tiktoka“ tiče, u martu prošle godine je jedan zakon već usvojen u Predstavničkom domu, i u sebi je sadržao ultimatum – Tiktok mora da bude prodat državljaninu SAD-a u roku od šest meseci. Ako se to ne desi, biće zabranjen u onlajn prodavnicama aplikacija u SAD-u. Ipak, zakon je ostao da čami u fiokama u Senatu. Ovaj novi, preciznije, korigovani zakon, daje vlasniku Tiktoka Zangu Jimingu oko devet meseci da proda deo svoje firme koja posluje na američkoj teritoriji, ili da se suoči sa zabranom na tlu SAD-a.
Ono što će svakako ubrzati proces usvajanja zakona je taj što ovoga puta on ide „u paketu“ sa drugim zakonima, koji se tiču novčane pomoći Ukrajini i Izraelu, između ostalog. Time je Senatu, koji je inače poslovično spor u SAD-u, dato manje prostora da glasa protiv zakona.
Koje opcije, sa druge strane, ima Tiktok, odnosno njen vlasnik i tvorac, Zang Jiming? Pre svega, može pravdu da potraži na sudu, što će najverovatnije i uraditi.
Ono što mnogi zanemaruju jeste da bi se prodajom Tiktoka Amerikanci dočepali pravog blaga – algoritma Tiktoka, njegove duše tako reći, to jest onoga što ga je učinilo nazaraznijom društvenom mrežom na planeti. Kako je to primetio i CNN, bez tog „tajnog začina“, koji je naterao 170 miliona Amerikanaca da ga instaliraju na svojim telefonima, on bi praktično, bio mrtav.
Jedno je sigurno – kineske vlasti sigurno neće skrštenih ruku gledati kako im Amerikanci otimaju „zlatnu koku“ i iskoristiće sve zakonski raspoložive mere da spreče njegovu prodaju. Tržišna vrednost Tiktoka je procenjena na oko 50 milijardi dolara, dok je lično bogatstvo vlasnika te društvene mreže, prema Blumbergovom indeksu milijardera, procenjeno na 40 milijardi dolara.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.