Problem koji je izazvao turistički div bi mogao da traje godinama
Pre samo tri meseca, usred pika turističke sezone, nastavljeno je razmatranje nakon podnošenja zahteva za stečaj trećeg po veličini evropskog turoperatora. Milijardu evra duga dovelo je do likvidacije FTI. Prvi potez povukao je Okružni sud u Minhenu otvaranjem stečajnog postupka za dve glavne kompanije FTI Touristik i BigKstra Touristik.
Stečajni upravnik Aksel Birbah najavio je otpuštanje 700 zaposlenih, prenosi Feniks-magazin.de. Problem su i potraživanja oko 350.000 poverilaca, uglavnom putnika koji su uplatili akontacije za ugovorene paket aranžmane. Novac treba da im se vrati preko Nemačkog fonda za putno osiguranje (DRSF).
Nešto drugačija situacija je za oko 2.500 hotela, turističkih agencija, avio-kompanija i banaka. Posebno je delikatan slučaj Fonda za ekonomsku stabilizaciju (VSF), koji je u vlasništvu savezne vlade. Naime, VSF je FTI pozajmio oko 600 miliona evra za održavanje njihovog poslovanja tokom pandemije koronavirusa.
Investitori su odustali
Podsećanja radi, FTI je 3. juna ove godine podneo zahtev za stečaj. Kompanija je ostala bez novca, a kupci i turističke agencije su postali oprezniji u rezervisanju turističkih usluga. Uz to, ugovorni partneri su insistirali na avansnom plaćanju. To je dovelo do situacije da FTI nije imao novca za obavezne bezbednosne sertifikate za DRSF.
Prodaja imovine
Ovih dana trebalo bi da bude otpušteno 600 radnika, a još 130 bi trebalo da ostane bez posla po okončanju stečajnog postupka. Konačno zatvaranje preduzeća planirano je za kraj godine. Još 7.500 radnika zaposleno je u hotelima širom sveta, koji će nastaviti da rade uprkos odluci o stečaju.
Upravo su hoteli glavna poluga za naplatu potraživanja prema poveriocima u iznosu od milijardu evra. Kompanija poseduje ili ima 54 hotela pod dugoročnim zakupom. Svi hoteli, osim jednog, su u procesu i potrebno ih je prodati radi izmirenja sredstava. Za takvu imovinu, navodno, ima zainteresovanih. Drugi deo imovine propalog giganta čini 110 filijala FTI, kompanije sa nekoliko stotina zaposlenih. Neki od njih su već prodati.
Oko 60.000 turista koji su putovali preko FTI-a u vreme podnošenja zahteva za stečaj uspešno se vratilo kući. Međutim, obustavljeni su svi polasci posle 6. jula u vreme kada je oko 175.000 putnika delimično ili u potpunosti platilo svoja putovanja.
Pokušaj preknjiženja tih isplata je propao, pa bi 90 odsto njih trebalo da dobije novac od DRSF-a. Preostali putnici su u problemu jer su platili izlete, za koje DRSF ne isplaćuje novac. Zbog toga moraju stečajnom upravniku da prijave potraživanja.
To mogu da urade i svi koji su rezervisali određene usluge kod FTI-a, ali nakon što iscrpe sve druge mogućnosti za refundiranje. „Ceo proces će trajati godinama. To je maraton“, rekao je Birbah.
Prva skupština poverilaca biće održana 20. novembra. Takođe će biti potrebno utvrditi da li su turističke agencije dobile proviziju za ugovorene aranžmane, a šta ako do polaska nije došlo ili su agencije ponudile turistima druge opcije.
Deo putovanja obuhvata i Hrvatsku, gde je u pomoć pritekla kompanija Uniline. Predsjednik uprave te kompanije Boris Žgomba potvrdio je za Jutarnji da nije radio direktno sa FTI-jem, ali da je spreman da se uključi u spašavanje onoga što se spasiti može i organizuje putovanja nekih od turista koji su već rezervisali svoja putovanja, piše Dnevno.hr.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.