Ko stavi pare na „Plavi čip“, sigurno dobija
Ulaganje u berzu može da bude i uzbudljivo i isplativo, a ko god odluči da se upusti u tu avanturu bi trebalo da zna i neke od osnovnih termina, koji im mogu znatno pomoći. Podsetimo, Bizportal je već pisao o nekim od ključnih izraza kojima barataju brokeri, a sada ćemo se pozabaviti onima koji popularni u berzanskom svetu, a mogu da pomognu pri odluci o ulaganju.
Rade Rakočević, berzanski ekspert i vlasnik firme „Senzal kapital“, objasnio je u svom podkastu „Kako investirati na berzama“ osam ključnih termina za grupe akcija kojima se može trgovati na berzama, a među njima je i takozvani Blu čip (Blue chip, „Plavi čip“).
– Kada neko kaže „Blu čip“ akcija, on misli na najveće dobre kompanije koje su dokazane kao izuzetno kvalitetne – objašnjava Rakočević. Među svetskim „Blu čip“ kompanijama, su Epl (Apple), investiciona banka Berkšir hatavej (Berkshire Hathaway) ili farmaceutska kompanija AstraZeneka (AstraZeneca).
Što se tiče svetske berze, među najvrednijima su i one koje spadaju u takozvanih „Sedam veličanstvenih“.
Zatim, postoje i „Value“ akcije, ili na srpskom vrednosne akcije, su one koje trenutno nisu u najboljem stanju, ali mogu da donesu profit u budućnosti. Kao primer za njih, Rakočević je naveo poznatu producentsku kompaniju „Vorner Braders“ (Warner Brothers).
Mnogi Srbi ne znaju da je vrlo lako početi sa trgovanjem na berzi, a o tome više na ovom linku.
Akcije pod imenom „Growth“ („Rast“), pripadaju kompanijama koje ne isplaćuju dividendu, nego svu svoju zaradu investiraju u svoj razvoj, a najpoznatija među njima je kompanija „Tesla“, objašnjava Rakočević.
Defanzivne (Defensive) akcije su one koje se smatraju manje rizičnim, i koje zadržavaju svoju vrednost, dakle, ne padaju, ali i ne rastu mnogo, kao što je „Koka-kola“.
Ciklične akcije su one koje svoju vrednost imaju u ciklusima, a među njima je kompanija AirBnb, firma koja se bavi ponudom apartmana za letovanja.
– Smol kep akcije su male kompanije koje imaju malu tržišnu kapitalizaciju (Small cap). Imaju perspektivu, ali se smatraju najrizičnijim ulaganjem (na berzi) – kaže Rakočević.
Berzanski ekspert na kraju navodi i Luksuzne (Luxury) akcije, koje pripadaju, opet samo ime kaže, kompanijama koje se bave luskuznom robom, kao što su Luj Viton (LVMH), Ferari, ili Porše.
Rakočević je u svom podkastu objasnio i kako izgleda kretanje akcija firme u periodu od pet godina, a za primer je uzeo akcije korporacije Majkrosoft, što možete videti na fotografiji ispod:
Kao što se može videti iz priloženog, najveći pad vrednosti akcija na berzi u poslednjih pet godina Majkrosoft je imao u vreme koronavirusa. Zatim je usledio stabilan rast, da bi ponovo došlo do pada u vreme početka rata u Ukrajini. Što takođe dobro ilustruje i činjenicu da ulaganje na berzi i te kako zavisi od spoljnih faktora.
Što se Srbije tiče, za igru na „domaćem terenu“ tu je svakako i Beogradska berza, a o tome kako je ona nastala možete pročitati u odvojenoj vesti.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.