U NEMAČKOJ KRAJ, U FINSKOJ POČETAK Otvoren je najveći nuklearni reaktor u Evropi
Nekoliko sati nakon što je Nemačka završila svoju atomsku eru isključivanjem poslednja tri nuklearna reaktora, najveći pojedinačni reaktor u Evropi pušten je u redovni pogon u Finskoj, rekao je njegov operater. Očekuje se da će Olkiluoto 3, koji sada proizvodi oko 14 odsto električne energije u zemlji, ostati operativan „barem sledećih 60 godina“, prema operateru TVO-u.
Nemačka je u međuvremenu zvanično okončala deceniju korišćenja nuklearne energije isključivanjem poslednja tri nuklearna reaktora u subotu. Reaktor Isar 2 na jugoistoku zemlje, postrojenje Neckarwestheim na jugozapadu i Emsland na severozapadu isključeni su iz električne mreže pre ponoći.
Najveće evropsko privredno društvo nastojalo je da ostavi za sobom nuklearnu energiju od 2002., ali je postupno ukidanje ubrzala bivša kancelarka Angela Merkel 2011. godine, posle nesreće u nuklearnoj elektrani Fukušima u Japanu.
U Finskoj je Evropski čelični reaktor (EPR) u međuvremenu pušten u redovni pogon, nekih 18 godina posle početka izgradnje reaktora i 14 godina nakon što je prvobitno planirano da krene u komercijalnu proizvodnju. Nakon što je prvi put postigao punu snagu u julu prošle godine, trebalo je da uđe u komercijalnu proizvodnju u decembru, ali je početak pomeren nekoliko puta tokom faze testiranja.
Izgradio ga je konzorcijum Areva-Siemens na čelu s Francuzima, a reaktor je prvi put pokrenut u decembru 2021. i priključen na finsku elektroenergetsku mrežu u martu prošle godine.
– Probna proizvodnja je završena i danas je počela redovna proizvodnja električne energije – rekli su iz TVO-a i dodali:
– Od sada se oko 30 odsto finske električne energije proizvodi u Olkiluotu – koji je već imao dva reaktora.
S proizvodnim kapacitetom od 1.600 megavata, Olkiluoto 3 je najveći pojedinačni nuklearni reaktor u Evropi, dok je ukrajinska elektrana Zaporožja sa svojih šest reaktora najveća nuklearna elektrana.
Finska se nadala da će se oslanjati na novi reaktor za svoje potrebe za električnom energijom ranije ove zime s obzirom na strah od nestašice energije nakon što je Rusija, glavni dobavljač Evrope, napala Ukrajinu i prekinula izvoz plina kao odgovor na zapadne sankcije. Jarmo Tanhua, izvršni direktor TVO-a, u izjavi je nazvao ekološki prihvatljivu proizvodnju električne energije jednim od glavnih aduta Finske.
EPR je osmišljen kako bi ponovo pokrenuo evropsku nuklearnu industriju nakon černobiljske katastrofe 1986. i hvalili su ga da nudi veću snagu i bolju sigurnost. Međutim, nekoliko projekata EPR-a imalo je kašnjenja i milijarde dolara prekoračenja troškova.
Krajem prošle godine francuska državna energetska grupacija EDF morala je da najavi još šest meseci pomeranja za novi reaktor koji se gradi u Flamanvilu na severozapadu zemlje i tako odgodi njegov predviđeni početak rada do sredine 2024. godine.
Hinkli Point u Britaniji i preduzeće Tajšan u Kini takođe su pretrpeli zastoje u proizvodnji EPR-a, prekoračenja troškova i kašnjenja. Dve jedinice EPR-a u Kini već su ušle u komercijalnu proizvodnju, čineći Olkiluoto 3 trećom koja je puštena u rad u svetu.
Odluka Nemačke da prekine korišćenje nuklearne energije bila je popularna u zemlji sa snažnim protivnuklearnim pokretom, ali su neki kritikovali da je ta odluka povećala zavisnost zemlje od ugla,j dok pokušava da kontroliše energetsku krizu uzrokovanu ratom u Ukrajini.
Markus Soder, konzervativni premijer Bavarske, pozvao je saveznu vladu da dopusti njegovoj zemlji da nastavi da koristi nuklearnu energiju.
– Sve dok kriza ne završi i prelaz na obnovljive izvore nije dovršen, moramo koristiti svaki oblik energije do kraja decenije – rekao je Soeder za Bild am Sonntag u nedelju.
Nuklearna tehnologija takođe je doživela novu popularnost kao način smanjenja emisije ugljenika, a švedska klimatska aktivistikinja Greta Tunberg oštro je kritikovala nemački potez kao „grešku“ ako on znači sagorevanje više uglja.
TVO je reaktor Olkiluoto 3 nazvao „najvećim finskim klimatskim činom“, dodavši da će „ubrzati kretanje prema ugljično neutralnom društvu“. U Finskoj je anketa iz maja 2022. pokazala da 60 odto Finaca podržava nuklearnu energiju.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
A ja mislio da je neko digao u vazduh severni tok…nuklearke ce nemci drzati u rezervi I eto njih na zimu ako zatreba.
Radio sam 3 godine na izgradnji, i to bas na na nuklearnom delu. Ta elektrana je trebala koštati negde blizu osam milijardi, a koštala je skoro dvadeset.
Jedinstvena po sistemima zaštite….Npr. ispod nuklearnog jezgra ima sifon, u slucaju havarije on puca i sav uzareni uranijum ide u jednu sobu, zidana ciglama ( svaka kosta po par stotina evra ) koje trpe preko 4 hiljade stepeni, gore se minira ( kad naravno kada svi napuste objekat ) olovna kupola koja poklapa čitav reaktorski deo..
Hladjenje ide direktno iz Baltičkog mora jer su sva 3 bloka na obali tog mora…
Interesantan eksperimentalni projekat od koga je trebalo zavisiti izgradnja jos preko 50 takvih istih. Medjutim francuzi prave negde kod Marseja novu koja ce raditi na principu hladne fuzije kakvu svet jos nije video….!!!
Sve je Zalosno 21 Vek nema dana da se po svetu negovori o Nuklearnim bombama I slično
Streasno I Uzasno
Umesto da se svet brine kako sto bolje Da se
Ljudi Hrane da nema Gladnih u Svetu da Nove Generacije Bolje Žive I Tako dalje sve je Bolje
I Lepsih Tema ima od Nuklearnih Elecktrana
Štamparija je jača od svih elektrana, ona kupuje i ne pita za cenu. Evići i dolari bez pokrića su jači i od atomske energije.