“ŠOK CENAMA” MAME POTROŠAČE Trgovci u Srbiji se koriste „lažnim popustima “ – istina je drugačija, ne zalećite se
Praksa supermarketa koji se pretvaraju da daju popust na određene artikle, tako što najpre podignu njihove , kako bi ih i onda smanjile, i to na prvobitan iznos ili na iznos koji je za nijansu veći od prvobitnog, je uveliko uzela maha.
Takve vesti stižu nam iz Nemačke, Australije i drugih velikih zemalja, čiji veliki trgovinski lanci lažno snižavaju cene, tvrdeći da nude „šok cene“ sniženja.
Upravo zato, utvrđeno je da je jedan poznati supermarket prekršio zakon o potrošačima tražeći lažne popuste na svakodnevne namirnice. Dok je u međuvremenu australijska komisija za konkurenciju i zaštitu potrošača (ACCC) tužila dva najveća lanca supermarketa u zemlji, tvrdeći da su lažno trajno snizili cene nekoliko stotina artikala.
Kako je australijska komisija za konkurenciju i zaštitu potrošača navela, poznati trgovinski lanci grubo prekršili zakon time što su privremeno povećavali cene, pa ih onda snižavali. Poput australijskih, i nemački supermarketi su se ogrešili o potrošače, ujedno kršeći strog zakon o potrošačima u Evropskoj uniji.
Kakva je situacija u domaćim velikim prodajnim lancima?
Prema rečima Marka Dragića, pravnog savetnika iz NOPS-a (Nacionalna organizacija potrošača Srbije), naša zemlja je slobodno tržište za formiranje cena, ali problem nastaje onda kada se udruže više trgovinskih maloprodajnih lanaca.
– To se u praksi naziva „kartelsko uduživanje“. To je veliki problem, jer se tako predstavlja lažna slika cena u Srbiji. To nisu prave cene, one su mahom „napumpane“, a do njihovog formiranja dolazi tako što vlasnici supermarketa formiraju sliku o tržištu, kreiranjem takvih cena – započeo je sagovornik za Bizportal.
Kako je Dragić istakao, to je situacija u kojoj je Komisija za nadležnost konkurencije dužna da najpre da izađe na teren, zatim da ispita i iskontroliše sve postojeće cene u trgovinskim lancima širom naše zemlje. To podrazumeva proveru ulaznih cena, kakva je izlazna, kao i ko su dobavljači i odakle stiže roba.
Nepravilnosti su sve učestalije
Sagovornik našeg portala objasnio je da „kartelsko uduživanje“ dovelo do brojnih nelogičnosti koje su sve prisutnije u domaćim prodavnicama.
– Nemoguće je da u nekim manjim lokalnim prodavnicama cena pojedinih proizvoda bude ista kao u velikim lancima, odnosno hipermarketima. Takve, velike kompanije tu istu robu nabavljaju u drastično većim količinima, po jeftinijoj ceni, s toga je logično da u velikim prodavnicma trgovinskih lanac, ta cena bude niža. Nažalost se često dešava, da to ne bude tako, već da je kontra situacija – da u manjim prodavnicama, gde je nabavna cena nekog artikla veća zbog manje nabavne količine, ona bude niža – istakao je pravnik savetnik, Marko Dragić za Bizportal.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.