STANODAVCIMA SE NE ISPLATI, PA ONDA POSLE KUKAJU Vlasnici stanova bi da zarade još više, ali često naprave „međveđu uslugu“
Poslednjih par godina, u većim gradovima Srbije, posebno u Beogradu, izdavanje stanova, postalo je unosan biznis. Nekada je rentiranje stana za vlasnika značilo dopunu kućnom budžetu, dok to sada predstavlja ozbiljnu zaradu.
Svako ko je imao „višak stana“ iskoristio je dolazak Rusa i Ukrajinaca, masovno u prestonicu, na svoje stare cene dodao još po koju „stotku“, i time sebi obezbedio mesečnu rentu od minimum 500 evra pa na gore, u zavisnosti od lokacije.
Ništa se od tada drastično nije promenilo, stanovi po Beogradu su i dalje na ceni, bilo da je mesečno izdavanje u pitanju, ili varijanta „stan na dan“ (kratkoročno izdavanje stana turistima).
Svima je već jasno da je takvo izdavanje stana na dan, ozbiljno unosan biznis jer skoro da ne postoji ni najmanji apartman koji se naplaćaju ispod 50 evra za noć.
Na dobroj lokaciji po centru grada, svaki od oglašenih stanova izdati su skoro svaku noć, posebno u toplijim danima godina, što omogućava vlasniku da mesečno inkasira oko 1.500 evra.
Međutim, tu dolazi do problematike.
Zakon o porezu na dohodak građana obavezuje sve zakupodavce da od ostvarenog prihoda plaćaju i porez državi. Skoro da ne postoji stanodavac u Srbiji koji nije upoznat sa propisom da se za izdavanje nekretnine plaća porez, kao i da stanari (bilo da su tu duži ili kraći vremenski rok) moraju da se prijave, ali i pored informisanosti oni to uglavnom ne rade.
– Stanodavci to ne rade zato što ste im se ne isplati. Ukoliko bi plaćali porez, ostajalo bi njima manje novca od kirije, pa na svaki način pokušavaju da izbegnu tu obavezu. Shodno tome retko ko i prijave stanare, pa tako neretko sebi učine „medveđu uslugu“ – govori Zorica Pešić, agentica i vlasnica Pešić nekretnina.
Ona dodaje da joj je jasno zašto se to radi, ali da onda stanodavci nemaju prava da kukaju kada im stanari naprave katastrofu u stanu, unište zidove, pokvare uređaje i ostalo.
– Zato postoje ugovore, kako bi se obe strane zakonski obezbedile. Kada dođe do problema sa bilo koje strane sve je „čisto“ i jasno je ko će i kako da odgovara ako dođe do neželjene situacije. Bilo da vlasnik stana hoće da izbaci stanare pre vremena, ili da im menja potpisane uslove (visinu kirije), ali i obrnuto, kada stanari naprave neku štetu u stanu – ističe sagovornica važnost potpisanog ugovora.
Takođe, agentica naglašava iako ugovor o zakupu nije overen u pravnoj službi, odnosno kod notara, zakupodavac je u obavezi da plaća porez na dobit, odnosno profit.
Svako izbegavanje naplate ove tačke poreza može da bude težak udarac za džep vlasnika stanova.
– Oštriji je sad zakon, pa je tako kazna za fizička lica koja izdaju stanove kazna i do 300.000 dinara ukoliko „zaborave“ da prijave jednog ili više stanara, a da je za pravna lica ta kazna i veća od duplo – kaže Pešić.
Iznajmljuju stanove da bi ih iznajmljivali na dan
Prošle godine se pojavio se novi trend na ovom tržištu. Naime, dobar deo stanova oglašenih na sajtovima za iznjamljivanje stanova na dan su zapravo iznajmljeni stanovi, koje novi „stanari“ dodatno preurede i oglašavaju na dalje izdavanje i uspevaju da zarade i duplo. Ako uzmemo prosečnu cenu izdavanja stana od 50 kvadrata (oko 250-300 evra mesečno) i uporedimo sa prosečnom cenom iznajmljivanja takvog stana u centru Beograda (oko 50 evra), novac se praktično za mesec dana utrostruči.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.