BEOGRAD I BRISEL MORAJU RUKU POD RUKU Istraživanje je jasno – poslovanje naših firmi zavisi od Evrope

Foto: Shutterstock
Ogroman broj kompanija u Srbiji kristalno je jasan po pitanju budućih odnosa naše zemlje i Evropske unije. Gotovo u jedan glas kažu – bilo kakvo pogoršanje odnosa Srbije i EU negativno bi uticalo na poslovanje, što bi dovelo do smanjenja novih investicija i broja zaposlenih, podaci su najnovijeg istraživanja Privredne komore Srbije.
U istraživanju je učestvovalo oko 1.000 kompanija i čak 80 odsto njih smatra da bi im poslovi sa EU bili otežani u slučaju bilo kakvog narušavanja načina poslovanja sa Evropskom unijom. Bilo da je reč o suspenziji Sporazuma o slobodnoj trgovini, daljeg povećanja kamatnih stopa, smanjenja kreditnog rejtinga zemlje u slučaju političke i ekonomske nestabilnosti ili ukidanja bezviznog režima za građane Srbije.
Koliko je za kompanije u Srbiji tržište EU značajno govori podatak da je za 35 odsto firmi „EU značajno izvozno tržište“, dok 50 odsto firmi u Srbiji ima „značajan uvoz sa tržišta EU neophopdan za poslovanje“, pokazuje istraživanje PKS, prenosi Blic.
Kako bi poremećaj ekonomskih odnosa Srbije i EU izgledao u praksi? U Srbiji danas oko 370.000 ljudi radi u kompanijama koje izvoze u EU. Svakog meseca država od njihovih plata i dobije blizu 17 milijardi dinara. Ukoliko bi se u slučaju pogoršanja ekonomskih odnosa sa EU broj zaposlenih u ovim firmama smanjio samo za 10 odsto, što je očekivano, to bi budžet Srbije ostavilo bez 1,7 milijardi mesečno koliko danas iznose plate za oko 16.000 učitelja i nastavnika ili za 14.000 medicinskog osoblja. Pritom, ovde nije uračunat i pad prodaje robe na domaćem tržištu koji bi se dogodio u slučaju da samo 37.000 zaposlenih u kompanija koje izvoze u EU ostane bez posla.
Brine i drastično povećanje broja kompanija za koje je neizvesnost u pogledu političke situacije u Evropi jedan od najvećih rizika u poslovanju u 2023. godini. Pre godinu dana ova bojazan nije postojala kod kompanija, a danas čak 15 odsto kompanija situaciju u EU vidi kao ključan problem. Glavni rizici poslovanja i dalje su smanjenje domaće tražnje (29 odsto) i cene energenata (20 odsto), likvidnost (17 odsto).
Na kraju, ukupan broj kompanija u Srbiji koje izvoze, njih 17.700 zapošljavaju oko 675.000 radnika. Ukoliko bi se poremetili odnosi sa EU, nema nikakve sumnje da bi gotovo svi izvoznici bi osetili posledice po svoje poslovanje.
VREMENSKA PROGNOZA

Beograd

Novi sad
Kursna lista
Kriptovalute







