Si Đingping odbrusio Bajdenu – između partnera i protivnika je tanka linija
Kineski predsednik Si Đinping rekao je američkim poslovnim rukovodiocima da dve zemlje moraju da biraju između toga da budu protivnici ili partneri.
Si je američkim preduzetnicima u San Francisku, posle sastanka sa predsednikom SAD Džozefom Bajdenom, rekao da ima dosta prostora za bilateralnu saradnju Kine i SAD.
Si je govorio na večeri u San Francisku nakon sastanka sa predsednikom SAD a na marginama konferencije Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje.
Njegove primedbe su u suprotnosti sa pristupom Bajdenove administracije da teži strateškoj konkurenciji sa Pekingom – ograničavajući izvoz napredne američke tehnologije u Kinu, dok traži oblasti saradnje.
-Uvek sam imao jedno pitanje na umu: kako da upravljam džinovskim brodom Kine i SAD? Kako uspostaviti odnose bez skrivenih stena i plićaka, navigirati kroz oluje i talase bez dezorijentisanosti, gubitka brzine ili čak sudara?- rekao je Si.
-U tom pogledu, pitanje broj jedan za nas je: da li smo protivnici ili partneri? Ovo je fundamentalno i sveobuhvatno pitanje- rekao je on.
-Logika je prilično jednostavna. Ako neko vidi drugu stranu kao primarnog konkurenta, najznačajniji geopolitički izazov i pretnju, to će dovesti samo do donošenja pogrešnih informacija, pogrešnih akcija i neželjenih rezultata-rekao je Si.
Skoro 400 poslovnih lidera, među kojima i predstavnici Epla, bili su na večeri, takođe, izvršni direktor Kristijano Amon — vladini zvaničnici, građani SAD i akademici prisustvovali su večeri, čiji su domaćini bili američko-kineski poslovni savet i Nacionalni komitet za američko-kineske odnose.
U približno 30-minutnom govoru, Si je rekao da su međunarodne inicijative koje predvodi Kina, kao što je Pojas i put, otvorene za učešće SAD, dok je Peking spreman da se pridruži inicijativama multilateralne saradnje koje su predložile SAD.
-Bez obzira na to kako se globalni pejzaž razvija, istorijski trend mirne koegzistencije između Kine i Sjedinjenih Država neće se promeniti-rekao je Si.
Ekonomski izazovi
Dekter Roberts, direktor za kineska pitanja na Univerzitetu u Montani, rekao je da je otvoreno prijateljski ton kineskog predsednika odraz kineskih ekonomskih problema.
Kineska ekonomija je imala solidan početak 2023. nakon što je izašla iz trogodišnjih ograničenja, ali je oporavak propao u drugom kvartalu. Sada se bori sa sve većim izazovima, u rasponu od slabe potrošačke potrošnje i produbljivanja imovinske krize do pada stranih investicija.
Ranije ovog meseca, pokazatelj stranih direktnih investicija u Kinu pao je u minus po prvi put od 1998. godine, naglašavajući neuspeh zemlje da zaustavi odliv kapitala.
-Ovo nije dobar trenutak, s obzirom na stanje ekonomije, za neprijateljske odnose sa američkim preduzećima i Sjedinjenim Državama- rekao je Roberts.
Kada ekonomija krene na jug, najviši kineski lideri počinju da govore: „Želimo da radimo sa stranim preduzećima i našim privatnim kompanijama.“
Liu Dongshu, docent koji se fokusira na kinesku politiku na Gradskom univerzitetu u Hong Kongu, rekao je da Kina treba da signalizira svoju „spremnost da se otvori“ usred ekonomskih problema.
– Zbog toga Kina želi malo da promeni svoj narativ i želi da bude ljubaznija i ima topliji ton i stav, kako bi signalizirala da je Kina i dalje dobro mesto za investiranje – rekao je on.
Dok su rastuće geopolitičke tenzije delimično krive za egzodus, s obzirom da su SAD nametnule investiciona ograničenja kineskom visokotehnološkom sektoru, strane kompanije i investitori su takođe postali oprezni u pogledu povećanja rizika unutar zemlje, uključujući mogućnost racija i pritvora.
U međuvremenu, pojačani regulatorni udar takođe je potresao kinesku poslovnu zajednicu, gde je više desetina najviših rukovodilaca iz sektora, uključujući tehnologiju, finansije i nekretnine, nestalo, suočilo se sa pritvorom ili podvrgnuto istrazi o korupciji ove godine.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.