REŠENJE JEDNOG OD NAJVAŽNIJIH PITANJA Šta tačno piše u nacrtu zakona koji treba da poboljša rad društvenih preduzeća

Foto: Shutterstock
Profesionalizacija javnih preduzeća već duže vreme je jedan od ključnih izazova sa kojima se suočava aktuelna vlast. Pre svega, ključni razlog zbog kojeg je upravljanje privrednim društvima u vlasništvu države bilo problematično je izbor rukovodilaca to jest i njihova stručnost da se uhvate u koštac sa komplikovanim poslom za koji su zaduženi. Takođe, i nedovoljna transparentnost u poslovanju i ispunjavanju zadatih ciljeva.
Pored toga, Međunarodni monetarni fond, preko svog šefa misije MMF-a u Srbiji, Sebastijana Sose, skrenuo je pažnju vladi da treba poboljšati korporativno upravljanje u državnim preduzećima, uz manje oslanjanje na vršioce dužnosti direktora.
Upravo zato, Siniša Mali, ministar finansija, najavio je Zakon o upravljanju privrednim društvima u vlasništvu Republike Srbije, koji je, kako je rekao, u decembru prošao javnu raspravu.
– On (zakon) bi trebalo da targetira sve suštinske probleme javnih preduzeća. Novi zakon uvodi načelo odgovornosti, javnosti, efikasnosti, ekonomičnosti, poštovanja pravila konkurencije, definiše ciljeve centralizovanog vlasničkog upravljanja, sve u svemu, precizno definiše korporativno upravljanje. Očekujem da se Predlog zakona nađe pred Vladom u prvoj polovini ove godine, a po njegovom usvajanju ćemo konačno, nadam se, rešiti ovo važno pitanje. Vreme je da se i to okonča – bio je izričit Mali u izjavi za Novosti.
Šta tačno piše u novom predlogu zakona? Jedan od važnijih članova svakako je upravo odgovornost koju sa sobom nosi briga o firmi koja se tiče građana Srbije.
– Odgovorno upravljanje obezbeđuje se utvrđivanjem ovlašćenja i obaveza lica koja su u organima društva kapitala, ustanovljavanjem obaveze kontinuiranog izveštavanja Ministarstva o ostvarenim ciljevima i rizicima upravljanja, kao i primenom kaznenih odredaba u slučajevima nepostupanja tih lica, u skladu sa zakonom. Sprovođenjem načela odgovornosti obezbeđuje se i zaštita prava manjinskih vlasnika – piše u članu 6. nacrta zakona.
Da bi se načelo odgovornosti sprovelo u delo, menadžent će imati obavezu da redovno izveštava nadležna ministarstva, kao i javnost, o svom radu.
Kada zakon u ovom obliku bude usvojen, nadležno ministarstvo će svake godine, i to do 1. septembra, utvrđivati plan godišnjih ciljeva, a to uključuje čitav niz stvari, kao što su finansijski i nefinansijski pokazatelji, zaštita životne sredine, društvena odgovornosti, i drugo.
Cilj je, dakle, da se metodom centralizovanog vlasničkog upravljanja postignu optimalni uslovi poslovanja, što piše i u samom nacrtu zakona. Što se tiče kandidata za čelno mesto državnog preduzeća, on (ili ona) će morati da dostave biografiju, dokaz o stepenu obrazovanja, izjavu javnog beležnika da ne postoji sukob interesa, dokaz da ima pet godina radnog iskustva na poslovima u odgovaraćujem stepenu stručne spreme, kao i tri godine iskustva na rukovodećim položajima.
Nacrt zakona kaže i da će vlada, na predlog Ministarstva, najkasnije godinu dana od dana početka primene ovog zakona, sprovesti promenu pravne forme javnih preduzeća u formu akcionarskog društva ili društva s ograničenom odgovornošću.
Ako sve bude teklo po planu, zakon bi trebalo da počne da se primenjuje od 1. januara sledeće godine.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.