POJAVILA SE AFRIČKA KUGA SVINJA U SRBIJI Farmeri strahuju – bolest je opasna, preti ozbiljan gubitak životinja i novca

Foto: Shutterstock
Domaći mediji preneli su informaciju da je u području oko Čačka, tačnije u Mrčajevcima, otkriveno žarište afričke kuge svinja, kao i da je to područje zvanično proglašeno zaraznim prema rešenju Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede. Više od petnaest sela u okolini takođe se smatra ugroženim, a ova bolest koja napada svinje smatra se izuzetno opasnom.
Meštani i vlasnici tih sela se plaše za svoju stoku, jer je afrička kuga lako prenosiva sa jedne bolesne svinje na sve jedinke u gazdinstvu, a u slučaju pojave ovog virusa, neophodno je da se izvrši eutanazija svake zaražene životinje, kako bi se sprečilo dalje širenje zaraze.
Radi suzbijanja i iskorenjavanja afričke kuge svinja, na zaraženom području u što kraćem vremenskom roku, obaviće se popis svih gazdinstava na kojim se drže i uzgajaju svinje, kao i obeležavanje i registracija svih neobeleženih svinja uz klinički pregled u roku od sedam dana, pod nadzorom veterinarskog inspektora.
Šta je Afrička kuga svinja?
Svet je ovaj virus upoznao pre nekih dvadesetak godina kada se prvi put pojavila u Evropi, nakon što su ga klimatske promene iz Afrike prenele na sve ostale kontinente. Epidemije Afričke kuge svinja najpre su se pojavile u Rusiji i Kini, a onda se prelila i na ostatak sveta.
Afrička kuga divljih svinja, pogađa i domaće pa je strah kod domaćih farmera veliki. I dalje ne postoji lek protiv ove snažne bolesti, a jedini način sprečavanja širenje virusa je eutanazija životinja, kao i njihovo uklanjanje posebnim metodama, koja mogu da vrše isključivo ovlašćena lica. Važno je naglasiti da farmeri ne smeju sami da se rešavaju zaraženih svinja, jer bi svako neadekvatno uništavanje bolesne stoke moglo da dovede do dodatnog širenja virusa.
Kako prepoznati afričku kugu svinja?
– Iznenadno uginuće jedne ili više svinja
– Gubitak apetita
– Povišena telesna temperatura
– Krvava stolica
– Pobačaji
– Nesigurnost u hodu
– Otežano disanje
– Kašljanje, povraćanje

Kako se širi?
– Kontaktom zaraženih sa zdravim svinjama
– Ishranom svinja pomijama u kojima ima kontaminiranih ostataka hrane
– Kontaminiranom hranom i vodom
– Inficiranim krpeljima
– Odećom i obućom
– Kontaminiranim predmetima i opremom
– Prilikom transporta
– Putem leševima uginulih i zaklanih životinja
– Glodarima i insektima
Da li afrička kuga može da se prenese na ljude?
Iako afrička kuga svinja nije opasna za ljude, ona spada u jednu od najgorih bolesti kod životinja, jer vlasnicima i gazdinstvima donosi velike finansijske gubitke usled uspavljivanja zaražane stoke. Kako bi se sprečilo širenje ovog virusa važno je da se ispoštuju preventivne mere. Prevashodno je važno da farmeri, i uzgajivači preduzimaju određene mere u slučaju kontakta sa zaraženom životinjom. Najpre da kontaminiranu odeću i obuću dezinfikuju, da ne hrane životinje sa ostacima hrane u vidu pomija, kao da ih ne dodiruju, ali i da svaku vidnu zdravstvenu promenu na životinjama prijave nadležnom veterinaru.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.