Promenili turizam zauvek – Grade obnovljive hotele, prave ekološke oaze na crvenom moru
Ambiciozan projekat regenerativnog turizma oblikuje se na zapadnoj obali Saudijske Arabije, gde Red Sea Global gradi tri luksuzna turistička projekta. Fokusira se na obnovljive izvore energije, društvenu odgovornost i naučno vođenu zaštitu krhkih ekosistema.
Već otvoreni Thuwal Private Retreat je ekskluzivna ostrvska destinacija sa pet luksuznih vila, udaljena sat vožnje od Džede. Projekt Red Sea se prostire na netaknutom arhipelagu sa 90 ostrva, od kojih se samo pet razvija. Četiri ostrva već dočekuju posetioce u 5-zvezdastim odmaralištima St Regis, Ritz Carlton Reserve i Shebara, prvom luksuznom odmaralištu u potpunom vlasništvu i upravljanju Red Sea Global.
U novembru 2023. godine otvoren je i Six Senses Southern Dunes Resort. Glavni događaj, kako ga opisuje izvršni direktor Red Sea Global, John Pagano, biće izgradnja 11 novih resorata na Red Sea destinaciji, a AMAALA, destinacija na severnom delu obale, biće skup od osam luksuznih resorata.
Red Sea Global je angažovao naučne partnere kako bi bolje razumeo biodiverzitet ove oblasti, mapirao celu destinaciju i odredio vrednosti očuvanja za svaki njen deo. Cilj je povećati neto vrednost očuvanja za 30% u narednim decenijama.
Jedan od prioriteta je očuvanje četvrtog najvećeg koralnog grebena na svetu, uz korišćenje tehnika mikrofragmentacije za regeneraciju korala. Takođe, projekat podrazumeva zasaditi 50 miliona mangrova do 2030. godine, sa milion mangrova zasađenih prošle godine i dva miliona ove godine.
Polovina svih operacija u odmaralištima koristi obnovljive izvore energije, uključujući mrežu za punjenje UV uređaja, dok se voda proizvodi procesom reverzne osmoze. Cilj je uštedeti do 5 miliona tona CO2 emisije godišnje u destinacijama Red Sea i AMAALA kada svi projekti budu završeni.
Pagano kaže da je projekat „inspirisan prirodom, vođen naukom“ i predstavlja „najveću turističku destinaciju na svetu, potpuno pokretnu sunčevom energijom“ tokom cele godine.
Aktivnosti u luksuznim odmaralištima dizajnirane su da dodatno podrže regeneraciju lokalnog ekosistema, uključujući odgovorno ronjenje za zaštitu koralnih grebena, ekološki prihvatljive vodene sportove i avanture na kopnu, kao što su pešačenje i vožnja zip-linijama.
Projekti prioritetno zapošljavaju lokalne radnike, sa 30-40% svih zaposlenih koji dolaze iz okolnih područja. Pored toga, postoje i programi stručnog usavršavanja i stipendije za mlade Saudijce koji žele da studiraju međunarodni menadžment u hotelijerstvu na Univerzitetu u Medini.
Projekat je u skladu sa Saudijskom zelenom inicijativom, čiji je cilj da Saudijska Arabija do 2030. godine dobija 50 odsto energije iz obnovljivih izvora.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.