Superbogati grade život u bunkerima – od teretana, bazena, bioskopa, bolnica… Znaju li oni nešto više?
Luksuzni bunkeri su postali izuzetno popularni među bogatom klijentelom, prilagođeni ne samo za preživljavanje ekstremnih situacija, već i za pružanje visokog nivoa udobnosti i zabave.
Dizajnirani su za milijardere, čija sredstva omogućavaju da se udalje od svakodnevnih briga, a kojima nije dovoljno samo da imaju bezbedan prostor. Ovi neverovatno bogati ljudi traže da taj prostor bude i mesto za uživanje, zabavu i luksuz.
Kompanija SAFE specijalizovala se za dizajn ovih luksuznih bunkera, koji često uključuju elemente kao što su kuglane, staze za karting, podzemne tunele, pa čak i vodene topove.
– Ovi bunkeri nisu samo za zaštitu, već i za obogaćivanje života u ekstremnim uslovima. Naši klijenti ne žele samo sigurnost, već i komfor i zabavu. – rekao je dizjaner ovih kuća Al Krobi dizjaner ovih bunkera za kompaniju Safe za CNN
-Videli smo mnogo više fokusa na zabavi. Ako ćete moći da preživite pod zemljom, želimo da se zabavljate- dodao je on
Korbi, koji je takođe izgradio podzemne tunele za evakuaciju koji su istovremeno i staze za karting, rekao je da među njegovim klijentima nema apetita za utilitarnim dizajnom u sigurnim prostorima. Čak i pre 50 godina, on kaže da su tradicionalni bunkeri izgledali kao vrhunski hoteli — Izgledali su nešto kao Ritz Carlton, pod zemljom, ali moji današnji najbogatiji klijenti bi se rugali takvoj skromnosti- kazao je Korbi
Duh jedne nadmoći može delimično da pokreće potražnju. Nekoliko stručnjaka je prijavilo veliki broj istraga otkako su se prošle godine pojavili izveštaji o ogromnom kompleksu koji osnivač Fejsbuka Mark Zakerberg gradi na Havajima, a koji, kako su otkriveni dokumenti javnog planiranja, uključuje podzemno sklonište od 5.000 kvadratnih stopa sa životnim prostorom, postrojenjem i mehaničkom prostorijom. da bi bunker bio u funkciji i otvor za spasavanje. Bill Gates navodno ima bunkere ispod svih svojih mnogobrojnih domova.
Pored tehničkih karakteristika poput vrata otpornih na eksploziju, nelomljivih prozora i biometrijskih sistema, moderni bunkeri često uključuju sofisticirane zabavne sadržaje.
Graham Harris iz „SHH Architecture and Interior Design“ ističe da su se zahtevi klijenata razvili od jednostavnih sigurnih prostora do kompletnog luksuznog skrovišta.
-Na primer, moderni bunkeri mogu imati cele apartmane koji su u slučaju opasnosti spremni za život u njima, sa svim potrebnim sadržajima kao što su bioskopi, kuhinje i sistemi za filtriranje vazduha- izjavio je
Razlozi za ovu sve veću potrebu za luksuznim bunkerima uključuju ne samo tradicionalne pretnje poput kriminala i terorizma, već i savremene strahove kao što su klimatske promene i pandemije. Sa rastućim interesovanjem za ekstremne i nepredviđene situacije, mnogi superbogati pojedinci ulažu u bunkere koji nisu samo za preživljavanje, već i za očuvanje kvalitetnog života u teškim uslovima.
Podno grejanje, prilagođeno osvetljenje, televizori od 385.000 dolara, grade garaže za svoje superautomobile.
Drugi Sejfov klijent je svoju umetničku galeriju od 3.000 kvadratnih stopa pretvorio u sigurnu sobu, koja je takođe imala odvojeno napajanje. Da bi takvi prostori bili udobni, pametni „krovni prozori“ se mogu ugraditi u plafon kako bi oponašali vreme i spoljašnje vremenske prilike, kupajući podzemne enterijere u stalno promenljivom „prirodnom“ svetlu.
Akvarijumi za ajkule, strelišta i simulatori
Tajna vrata i prolazi postali su podjednako poželjna novina za pokazivanje gostima posle večere kao i vitalna bezbednosna karakteristika. Creative Home Engineering u Arizoni – kompanija koja je specijalizovana za kreiranje i instaliranje istih za klijente širom sveta – nedavno je izgradila džinovski radni rotirajući kamin koji se okreće kako bi otkrio podzemni ulaz u streljanu.
U drugoj kući, stara britanska telefonska govornica je projektovana tako da kada se unese ispravan kod na tastaturi, stakleni prozori postaju neprozirni, a zadnji zid se otvara i otkriva tobogan koji vodi do bezbednog podrumskog kompleksa koji uključuje simulator leta i ogromni akvarijum za ajkule.
Ultra bogati su sve više zainteresovani za karakteristike kao što su tuneli za bekstvo i medicinske sobe .
Korbi je rekao da su milijarderi oduvek bili mudri u opasnosti, ali je sada primetio mnogo više upita od milionera koji bi se tradicionalno mogli zadovoljiti standardnim bezbednosnim merama. Za ovo tržište postojeće sobe se mogu obezbediti za nekoliko hiljada dolara. Za stotine hiljada, montažni modularni čelični bunkeri mogu se spustiti u zemlju ispod novoizgrađene kuće.
Na bogatijem kraju spektra, milijarderi su sve paranoičniji u pogledu pretnji po njihovo zdravlje, bilo da su to posledica bioterorističkih napada, virusnih pandemija ili staromodnih srčanih insuficijencija i nesreća. Covid je dao veliki podsticaj ovom delu SAFE-ovog poslovanja, koji sada vodi Corbijeva supruga Naomi, registrovana medicinska sestra.
Neke od prostorija koje je nadgledala su dobro opremljene kao i operacione sale u najboljim bolnicama, sa komorama za dekontaminaciju, ormanima lične zaštitne opreme i apotekama opremljenim lekovima za hitne slučajeve, kao i vitaminskim jedinjenjima prilagođenim štićenicima kako bi im pomogli da izdrže. dugi periodi u izolaciji.
-Zaboravite nuklearne bombe, stvar za koju treba da se pripremimo je stvarni život.Da imam dolar da potrošim na bunker ili na medicinsku spremnost, znam šta bih uradio. Dani kada možete baciti komplet prve pomoći u montažni bunker i reći da ste bezbedni su davno prošli – rekao je Korbi.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.