Gugl je izgubio u istorijskoj presudi – i šta sad?
Savezni sudija Amit Mehta rekao je u svojoj presudi na 277 stranica da je Gugl (Google) monopolista i da je prekršio antimonopolske zakone SAD u nastojanju da dominira tržištem pretraživača. To ima velike implikacije na Google-ovo poslovanje, potencijalno stavljajući 15% prihoda matične kompanije Alphabet na kocku.
Google-ov pretraživač je srž njegovog poslovanja. Google pretraga je činila više od polovine ukupnog Google-ovog prihoda tokom drugog kvartala. Prihod od pretrage iznosio je 48,5 milijardi dolara; ukupan prihod je dostigao 84,7 milijardi dolara – povećanje od 14% u odnosu na prošlu godinu, što je izvršni direktor Sundar Pichai pripisao uglavnom rastu Google-ovog pretraživača. U 2020, skoro 90% svih upita za pretragu je prošlo preko Gugla. Google dominira pretragom, a pretraga dominira Google-om.
Međutim, sada je značajan deo prihoda od Google pretrage u pitanju. Glavni način na koji Gugl održava svoju krunu kao kralj na tržištu pretrage je preko distributivnih ugovora sa programerima veb pretraživača (tj. Apple), proizvođačima pametnih telefona koji rade na Android platformi (tj. Samsung) i provajderima mobilnih usluga (tj. Verizon).
Gugl plaća ovim kompanijama da budu njihov podrazumevani pretraživač.
Na primer, Google je platio Apple-u 20 milijardi dolara 2022. godine da bude podrazumevani Safari alat za pretragu na njegovim iPhone uređajima i drugim uređajima.
– Bez obzira na opciju prebacivanja, podrazumevana ostaje primarna pristupna tačka za pretragu – rekao je Mehta u svojoj presudi.
Otprilike 50% svih opštih upita za pretragu u Sjedinjenim Državama protiče kroz pristupnu tačku za pretragu pokrivenu jednim od osporenih ugovora. A skoro jedna trećina upita dolazi sa Apple uređaja na kojima je Google podrazumevani.
Analitičar JP Morgan Dag Anmut rekao je nakon presude da ugovori koje su osporili sudovi predstavljaju do 25% prihoda Google pretrage — što je jednako oko 15% ukupne prodaje Alphabeta. Ako je Google-u zabranjeno da sklapa ugovore o distribuciji kao što je njegov ugovor sa Appleom u budućnosti, taj prihod bi bio stavljen na kocku.
To bi ipak potrajalo. Ministarstvo pravde tek treba da ponudi pravni lek za postupke Gugla, a analitičari očekuju da će se postupak za utvrđivanje tih pravnih poteza pokrenuti u narednih nekoliko meseci.
Moglo bi se odigrati nekoliko scenarija: DOJ bi mogao da zabrani Google-ove ugovore o distribuciji, ili bi jednostavno mogao nametnuti novčanu kaznu kompaniji. Čak i ako ti ugovori o distribuciji budu zabranjeni, korisnici bi i dalje verovatno izabrali Google pretragu.
Ako ili kada takvi poslovi budu zabranjeni, i ako Gugl izgubi više od 5% prihoda od pretrage kao rezultat, Volstrit bi se zabrinuo, rekao je Anmut u prethodnoj istraživačkoj belešci. I to bi moglo uticati na cenu akcija.
Guglove cene akcija su bile relativno nepromenjene nakon Mehtine presude. Anmut je rekao da je to verovatno zato što su akcije Google-a već pretrpele štetu nakon što je kompanija prijavila zaradu u drugom kvartalu.
Investitori su loše reagovali na velike troškove veštačke inteligencije i slabu prodaju oglasa.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
- Tagovi
- Gugl
- Investitori
- Monopol