NEPRIKOSNOVENO NA PRVOM MESTU Diploma jednog fakulteta u Beogradu je najvrednija i donosi najviše para
Pametno je studirati nešto za šta ste iskreno zainteresovani, što bi moglo pomoći da se motivišete za naporan rad. Takođe biste mogli razmotriti karijeru koja zahteva određenu diplomu ili sertifikat. Ili možda tražite univerzalniju oblast studija i skup veština koje se mogu primeniti u različitim industrijama. Diploma je ta koja vam na kraju ostaje.
S obzirom na to da je cena obrazovanja na fakultetu visoka, nije loša ideja da razmislite i o tome koliko se određeni studijski programi isplate — ako se uopšte isplate.
Tržište rada u Srbiji
U Srbiji, izbor fakultetskih smerova često je vođen kombinacijom ličnih interesovanja, potražnje na tržištu rada i društvenih trendova. Među najpopularnijim smerovima već duži niz godina izdvajaju se oblasti informatike, elektrotehnike, medicine i prava. Tehnološke i inženjerske nauke, kao i IT sektori, beleže stalan rast, što nije iznenađujuće s obzirom na globalnu potražnju za ovim profilima stručnjaka, kao i na lokalne inicijative za digitalnu transformaciju privrede.
– Tehnički fakulteti su na neprikosnovenom prvom mestu. Ovi fakulteti mogućavaju lakši dolazak do posla i to diplome ovih fakulteta čini najtraženijim u Srbiji. Ovde spadaju fakulteti koji se bave IT-jem, mašinstvom i sličnim naukama – ističe za Bizportal Miloš Turinski, potparol Infostuda.
IT sektor, posebno programiranje i softverski inženjering, važi za jednu od najperspektivnijih oblasti u Srbiji. Ne samo da su prosečne plate u ovoj industriji daleko iznad nacionalnog proseka, već postoji i velika potražnja za stručnjacima sa ovim kvalifikacijama. Mnogi studenti se odlučuju za fakultete kao što su Fakultet organizacionih nauka (FON) i Elektrotehnički fakultet (ETF) u Beogradu, koji nude programe prilagođene ovoj rastućoj industriji.
Pored IT sektora, medicina ostaje izuzetno popularna, uprkos dugom i zahtevnom procesu obrazovanja. Medicinski fakulteti u Beogradu, Novom Sadu i Nišu imaju veliki broj upisanih studenata svake godine, jer medicinska struka garantuje stabilne poslove i mogućnost usavršavanja, kako u zemlji tako i u inostranstvu. Međutim, uprkos visokom interesovanju za medicinu, veliki broj diplomaca se odlučuje za odlazak u inostranstvo, gde mogu naći bolje uslove rada i veće plate.
– Ne smemo zaboraviti ni FON i Ekonomski fakultet koji poslednjih godina dobijaju na značaju. Iako je tražnja za ovim fakultetima velika, tržište rada se stabilizuje i raste izbor poslova za studente koji završe ove fakultete – objašnjava Turinski.
Na kraju,i pravni fakultet takođe privlači veliki broj studenata. Pravna struka i dalje ima značajnu ulogu u društvu, iako je tržište rada zasićeno.
Koja diploma je tražena širom sveta
U novom istraživanju, Bankrate je analizirao prosečne plate i stope nezaposlenosti među diplomcima, kao i procenat diplomaca sa naprednim stepenima obrazovanja, kako bi utvrdio najvrednije fakultetske smerove.
Bankrate je koristio podatke iz Američkog popisnog biroa i uzeo u obzir plate i stope nezaposlenosti onih koji imaju najmanje diplomu osnovnih studija, a koji su zaposleni ili traže posao.
Plate su bile najvažniji faktor u ovom istraživanju, ali relativno visoka stopa nezaposlenosti ili visok procenat diplomaca sa naprednim stepenima obrazovanja mogli bi negativno uticati na rangiranje smera, jer oba faktora sugerišu da može biti potrebno više vremena ili truda da se diploma osnovnih studija isplati, navodi Bankrate.
Takođe je važno napomenuti da visoke prijavljene plate ne znače nužno i obilje poslova u određenoj oblasti, prenosi CNBC.
Evo pet najvrednijih fakultetskih smerova u 2024. godini prema Bankrate-u:
1. Elektrotehnika
Prosečna plata: 115.000 američkih dolara
Stopa nezaposlenosti: 1,9 odsto
Procenat radnika sa naprednim stepenom obrazovanja: 47,6 odsto
2. Računarska inženjerija
Prosečna plata: 112.000 američkih dolara
Stopa nezaposlenosti: 2,1 odsto
Procenat radnika sa naprednim stepenom obrazovanja: 38,8 odsto
3. Naftno inženjerstvo
Prosečna plata: 100.000 američkih dolara
Stopa nezaposlenosti: 0,9 odsto
Procenat radnika sa naprednim stepenom obrazovanja: 39,2 odsto
4. Vazduhoplovno inženjerstvo
Prosečna plata: 105.000 američkih dolara
Stopa nezaposlenosti: 1,9 odsto
Procenat radnika sa naprednim stepenom obrazovanja: 48,9 odsto
5. Mašinsko inženjerstvo
Prosečna plata: 100.000 američkih dolara
Stopa nezaposlenosti: 1,9 odsto
Procenat radnika sa naprednim stepenom obrazovanja: 38,9 odsto
Elektrotehnika zauzima prvo mesto sa visokom prosečnom platom od 115.000 dolara među onima koji imaju barem diplomu osnovnih studija, prema istraživanju Bankrate-a. Ovi inženjeri rade u različitim industrijama, dizajnirajući, razvijajući i održavajući elektronsku opremu, prema podacima Zavoda za statistiku rada.
Pored trenutno niske stope nezaposlenosti, očekuje se da će se broj radnih mesta u ovoj oblasti povećati za 9 odsto u narednih 10 godina, u poređenju sa 4 odsto za sva zanimanja, prema izveštaju. Tako da je diploma ove industrije sve više na ceni.
Ako tražite diplomu koja vam može pomoći da pronađete unosnu karijeru, teško da možete pogrešiti sa inženjerstvom. Svi od 10 najvrednijih studijskih programa spadaju u oblast nauke, tehnologije, inženjerstva i matematike, a osam su u specifičnim oblastima inženjerstva.
Takođe, nauka o materijalima je na nekim fakultetima poznata i kao „nauka o materijalima i inženjerstvu“.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
FON xaxaxa smejurija, ok dobijes diplomu a znanje? Gde je PMF na listi? IT znanje se stice na ETFu, PMFu I eventualno Masinskom, ostali su bar 2 klase ispod.