U sef Narodne banke Srbije stiglo je još zlata – i to u pravi čas
Srbija je dodatno ojačala svoje rezerve kupovinom nekoliko tona zlata. Narodna banka Srbije je pet tona zlata platila 350 miliona evra, i sada u svom sefu čuva ukupno 46,5 tona zlata u vrednosti od preko 3,3 milijarde evra.
Osim što takva kupovina doprinosi finansijskoj stabilnosti Srbiji, ujedno predstavlja i dobru vest za građane Srbije, kako je istakao predsednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, ujedno čestitavši Narodnoj Banci Srbije na toj odluci i pametnoj kupovini.
Prema rečima Miroslava Radakovića, brokera u firmi „TradeWin24“, koja usko sarađuje sa Beogradskom berzom, „podebljanje“ zlatnih rerezvi je svakako odličan potez NBS.
– Zlato je malo palo sa svojih rekordnih nivoa, pa je verovatno Narodna banka Srbije pomislila da je to dobar trenutak da se dokupi plemeneti metal za naše devizne rezerve. To je dobro, to doprinosi sigurnosti, a takođe je u skladu sa trendom koji je prisutan nekoliko zadnjih kvartala u svim centralnim bankama sveta, koje pojačano kupuju zlato – objasnio je Radaković za Bizportal.
Stručnjak je istakao da pozdravlja odluku Narodne banke Srbije o kupovini dodatne količine zlata, kao i da je pre ove kupovine Srbija imala impozantnu količinu rezervi tog plemenitog materijala.
Zaključio je da plemeniti materijali, poput zlata i srebra, predstavljaju stub finansijske stabilno, i da ukoliko dođe do neke katstrofe na globalnom nivou, postojeće rezerve će vredeti još više, jer u takvim neprilikima njihova vrednost isključivo može da raste.
Šta se još čuva pored zlata u sefu Narodne banke Srbije?
U portfoliju rezervi Narodne banke Srbije, pored zlata, stoje i dodatna sredstva koja čuvaju konkurentnost. Vrednosni papiri, menice, obveznice i ostalo.Ukratko – sve ono što jedna država kupuje kada želi konkretnu sigurnost.
Podsetićemo da se tempo uzastopne kupovine zlata nastavio i ove godine na svetkom nivou, što je predstavljalo pokretačku snagu rasta cene zlata. Kao i da više od deset procenata naprednih svetskih ekonomija planira da poveća svoje rezerve zlata već u sledećoj godini, što je više u odnosu na oko osam procenata prošle godine i najviši nivo od kada je istraživanje započeto.
Statistika pokazuje da razvijene zapadne zemlje, tačnije njihove ekonomije prate primer centralnih banaka tržišta u razvoju, koje su glavni kupci zlata od globalne finansijske krize 2008. godine.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.