OGREV JE UBEDLJIVO NAJVIŠE POSKUPEO Čak 51,2 odsto, dobra vest – možemo očekivati pad inflacije u drugoj polovini godine

Shutterstock
Za godinu dana čvrsta goriva, odnosno ugalj, drva i pelet zabeležili su rast od 51,2 odsto. Podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je ova stavka najviše poskupela među proizvodima i uslugama lične potrošnje. Inflacija je u januaru, u odnosu na isti mesec lane, iznosila 15,8 odsto, a na mesečnom nivou 1,4 procenta.
Hrana je poskupela više od međugodišnjeg rasta cena što najviše pogađa prosečne potrošače, naročito one sa nižim primanjima, jer ima najveći udeo u njihovim troškovima. Proizvodi u toj kategoriji poskupeli su 24,7, a najviše su skočile cene u grupi mleko, sir i jaja, čak 43,9 odsto. Kako kažu u Narodnoj banci Srbije, visoko međugodišnje poskupljenje hrane posledica je, pre svega, visokih svetskih cena hrane, rasta cena ulaznih troškova u proizvodnji i transportu hrane, kao i negativnih efekata suše u Srbiji i u većem delu Evrope.
– I dalje se oko dve trećine doprinosa ukupnoj inflaciji odnosi na rast cena hrane i energenata – kažu u centralnoj banci. – Na mesečni rast cena od 1,4 odsto najviše je uticao rast regulisanih cena, po osnovu ranije najavljenih korekcija cena električne energije, gasa i cigareta i cena hrane, dok je u manjoj meri doprineo i rast cena u okviru bazne inflacije.
U Privrednoj komori Srbije očekuju da će se visoka stopa inflacije održati do polovine godine, a posle toga bi trebalo da pada.
– Međutim, taj pad će biti mali u odnosu na prošlu godinu da bi potrošači mogli da osete – kaže Bojan Stanić iz PKS. – I ove godine će cene da rastu, ali manjom stopom nego lane. Prosečna inflacija na nivou 2023. biće oko 10 odsto, a prošle godine je bila 12 procenata.
Građanima su troškovi u kategoriji zdravlje za godinu dana porasli za 7,4 odsto. Medicinske usluge su poskupele 10,7, a stomatološke 9,5 odsto. Značajno veći trošak potrošači su imali i prilikom odsedanja u hotelima, jer su usluge smeštaja u januaru ove godine u odnosu na isti period lane skočile za 38,3 odsto. Cene u restoranima, kafeima i kantinama više su za 19,2 procenta. Ukupno su troškovi za korišćenje usluga u restoranima i hotelima za godinu dana skočili 22,1 odsto.
Jedine stavke kod kojih je na godišnjem nivou zabeleženo smanjenje cena su prevoz putnika avionom, koji je pojeftinio za 0,2 odsto, i oprema za prijem, snimanje i reprodukciju zvuka i slike, čije su cene za 2,3 procenta niže. Na mesečnom nivou, u januaru u odnosu na decembar, pojeftinili su jedino naftni derivati 2,3 i korišćenje i održavanje vozila 1,3 odsto.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.