Snašli su se odlično u datoj situaciji – novo poglavlje saradnje Meksika i Kine
Trgovina između ove dve zemlje porasla je za 60 odsto u odnosu na prošlu godinu, što je čini „verovatno najjačom rastućom trgovinom na svetu u ovom trenutku“, prema rečima evropske kompanije za analizu podataka Kseneta.
Ogroman porast kinesko-meksičke trgovine dolazi kao rezultat niza američkih carina na uvoz kineske robe. Meksiko je sve privlačniji trgovinski partner i za Peking i za Vašington suočen sa slabljenjem ekonomske saradnje između SAD i Kine i promenom globalnih lanaca snabdevanja.
Odjednom, Meksiko se našao kao ključni proizvodni i proizvodni oslonac za obe najveće ekonomije na svetu. Nadmašio je Kinu i postao najveći izvoznik na američka tržišta 2023. Meksiko, zemlja sa srednjim dohotkom, isplaćuje plate uporedive sa onima u Kini i već je deo najvećeg svetskog trgovinskog bloka, slobodne trgovine Sjedinjenih Država-Meksika-Kanade sporazum (USMCA).
Ne samo da su zahaladenli odnos između SAD-a i Kine bili blagodat za Meksiko, već su i globalne politike „zaštićenih” i „prijatelja” dobile na udaru nakon lanca snabdevanja koje je doveo kovid. Kratki lanci snabdevanja imaju trenutak, a izvoz sa desne strane granice, za razliku od drugog kraja sveta, sve je privlačniji za tržišta SAD, piše Oilprice.com.
Bivši meksički ambasador Meksika u Kini Hose Luis Bernal kaže da će ojačani trgovinski odnosi zemlje sa Kinom pružiti ključni katalizator za tranziciju zelene energije i nove čiste tehnologije i proizvodne sektore.
– Diverzifikovani poslovni potencijal će podstaći rast bilateralne trgovine i doprineti globalnoj zelenoj tranziciji“, rekao je Bernal za Global Times tokom osmog Globalnog samita istraživačkih centara prošle nedelje.
Kineske kompanije za električna vozila već žele da prošire svoje proizvodne linije u Meksiko, koji je već jedan od najvećih proizvođača automobila na svetu i veoma strateško geografsko čvorište za širenje tržišta. Kineska kompanija za električna vozila BID planira da otvori novi proizvodni pogon u Meksiku za koji se očekuje da će otvoriti čak 10.000 novih radnih mesta.
– S obzirom na veliko domaće tržište Meksika i snažne mogućnosti proizvodnje automobila, mnogi kineski proizvođači automobila sada prodaju vozila u Meksiku i pokazuju sve veći interes za proizvodnju vozila na lokalnom nivou – rekao je Bernal.
– Kineske investicije takođe imaju pozitivan uticaj na lokalni razvoj, kao što su otvaranje novih radnih mesta, stvaranje prihoda, apsorpcija tehnologije i povećanje izvoza Meksika na druga tržišta – nastavio je on.
Kineske kompanije su takođe veoma zainteresovane za potencijal Meksika kao elektrane za proizvodnju zelene energije i već se etabliraju kao ključni igrači na meksičkim tržištima, gde solarna energija i energija vetra imaju ogroman potencijal širenja. Uprkos skoro idealnim uslovima za velike solarne i vetroelektrane, meksičko tržište obnovljivih izvora energije je relativno neiskorišćeno nakon godina zaostajanja klimatskih akcija i petroprotekcionizma pod odlazećim predsednikom Andresom Manuelom Lopezom Obradorom.
Meksiko bi takođe mogao da bude ključni dobavljač ključnih primarnih materijala, elemenata retkih na zemlji i drugih minerala koji su ključni za zelenu tranziciju, kao što je litijum.
Kina je već kontrolisala skoro deset procenata globalnih rezervi litijuma i neverovatnih 72 odsto kapaciteta za preradu litijuma od 2022. godine, i stalno nastoje da prošire te zalihe i ojačaju nove lance snabdevanja, posebno kada Zapad počinje da traži konkurentsku prednost na tim istim tržištima.
Dok Meksiko do sada izlazi kao pobednik iz trgovinskog spora između SAD i Kine, pristup nacije ovim odnosima mogao bi se promeniti u narednih nekoliko godina kako novoizabrani predsednik Meksika preuzme dužnost. Balansiranje jačanja trgovinskih odnosa Meksika sa Kinom, kao i njegovih diplomatskih i ekonomskih odnosa sa Sjedinjenim Državama, biće jedan od najkritičnijih poteza za izabranu predsednicu Klaudiju Šejnbaum.
Šejnbaum je pod pritiskom svojih birača da se suprotstavi neuravnoteženoj bilateralnoj trgovini koja prvenstveno koristi Kini, kao i Sjedinjenih Država, koje su kritikovale meksičku vladu zbog triangulacije kineske robe na američko tržište.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.