Mera protiv koje su bili mnogi ipak donosi drastične rezultate
Broj plastičnih kesa na britanskim plažama smanjen je za 80 odsto tokom decenije, pokazalo je godišnje istraživanje Društva za očuvanje mora (MCS).
Njihovi volonteri su tokom čišćenja plaža pronašli u proseku jednu plastičnu kesu na svakih 100 metara obale koja je pregledana, u poređenju sa prosekom od pet kesa na svakih 100 metara u 2014. godini. Kako su istakli, naplata za jednokratne kese, koja na Ostrvu iznosi od pet do 10 penija, pomogla je u smanjenju njihove upotrebe.
Ova organizacija poziva na dodatne mere za rešavanje problema otpada na obalama, uključujući sistem povrata depozita za ambalažu pića. Takođe, nadaju se smanjenju otpada kao što su jednokratni plastični pribor za jelo, čaše od stiropora, posude za hranu na plažama nakon zabrana u Engleskoj, Velsu i Škotskoj tokom poslednje dve godine.
Svaka mera pokazuje rezultate, sada neophodan depozitni sistem
Međutim, devet od deset predmeta otpada na plažama je plastika, a otpad povezan sa pićima, kao što su boce, limenke i poklopci, pronađen je na 97 odsto plaža u Velikoj Britaniji tokom prošlogodišnjih čišćenja, pokazuju podaci sa čišćenja plaža.
Ova dobrotvorna organizacija sprovodi inicijative čišćenja plaža tokom cele godine, ali organizuje Veliko britansko čišćenje plaža svakog septembra, a ankete volontera doprinose trećini podataka koje prikupljaju o otpadu na plažama.
Anketa, koja se sprovodi od 1994. godine, uključuje volontere koji beleže sav otpad koji pronađu na deonici plaže od 100 metara.
Lizi Prajs, menadžerka za nadzor plaža u MCS-u, rekla je da podaci prikupljeni tokom čišćenja plaža mogu ukazati na „vruće tačke“ otpada, kao što su menstrualni proizvodi, vlažne maramice i štapići za uši koji pokazuju da je zagađenje netretirane kanalizacije poseban problem.
– Videli smo pad od 80 odsto plastičnih kesa na našim plažama, a sada počinjemo da uviđamo smanjenje broja plastičnih štapića za uši, pribora za jelo, tako da bilo koja politika koju su uveli počinje da pokazuje pozitivan efekat na našim plažama. To nam omogućava da kažemo da ovo radi, a sada postoje drugi jednokratni predmeti koje pronalazimo i za koje takođe želimo da vidimo promene, kao što je ambalaža od pića – istakla je.
Prema njenim rečima, depozitni sistem koji je planiran za uvođenje 2027. godine, treba da uključuje staklene boce, za koje je rekla da su „neverovatno štetne za ljude kada se razbiju, ali i štetne za morski život“, prenosi eKapija.
– Moramo brže ići ka društvu koje popravlja, ponovo koristi i reciklira – zaključila je.
Zbog toga MCS poziva novu vladu da nastavi sa uvođenjem sveobuhvatnog depozitnog sistema, sa naplatama za ambalažu pića koja se refundira kada se ambalaža vrati na reciklažu.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.