Lična karta Mire Murati, albanke koja je došla na čelo kompanije „OpenAI“
Tehnološkim svetom odjeknula je vest da je Sem Altman smenjen sa pozicije izvršnog direktora kompanije OpenAI i da ga je zamenila Mira Murati, 34-godišnja Albanka, koja radi u kompaniji od 2018. godine i poznata je po svom izuzetnom doprinosu u razvoju veštačke inteligencije.
Mira Murati je u kompaniju došla kao inženjer, a vremenom je napredovala do pozicije glavnog tehnološkog direktora kompanije „OpenAI“, na koju je postavljena 2022.
Iako trka bila neizvesna, kako navodi „Biznis Insajder, Muratijevu je kompanija izabrala jer „ona donosi jedinstveni skup veština, razumevanje vrednosti kompanije, operacija i poslovanja, i već vodi istraživanje kompanije, funkcije proizvoda i bezbednosti“.
– S obzirom na njen dug staž i blisku angažovanost u svim aspektima kompanije, uključujući njeno iskustvo u upravljanju i politici veštačke inteligencije, odbor veruje da je ona jedinstveno kvalifikovana za tu ulogu i očekuje besprekornu tranziciju dok vodi formalnu potragu za stalnim izvršnim direktorom, saopšteno je iz kompanije „Open AI“ i očekuje se da će nastaviti da pomera granice poslovanja.
Čak i pre nego što se pridružila kompaniji „OpenAI“, Mira Murati bila je etablirano prisutna u Silicijumskoj dolini kroz rad u kompaniji „Tesla“, gde je radila na razvoju modela „X“ i „Leap Motion“.
Rođena je u Albaniji 16. decembra 1988. godine u Vlori (Valoni), a napustila je zemlju sa 16 godina jer je dobila stipendiju za školovanje u međunarodnoj školi u Vankuveru, i otišla u Dartmut, gde je studirala mašinstvo. Diplomirala je 2007. godine, prenosi Blic.
Muratijeva je pohađala i nastavu na Kolbi koledžu u Votervilu, i to kao korisnik Dejvis-UVC stipendije, gde je diplomirala 2012.
Na početku samo karijere, Muratijeva je radila kao pripravnica u „Goldman Saksu“, a zatim se preselila u „Zodiac Aerospace“.
Pored talenta za tehnološku industriju, Mira Murati je u ranijim intervjuima za neke svetske medije isticala svoju umetničku stranu, kao i da incipraciju crpi iz poezije i naučno-fantastičnih filmova.
Za magazin Tajm je rekla da joj je omiljena pesma za inspiraciju „Paranoid Android” od Radioheada jer je, kako je navedeno – slojevita i dotiče teme vezane za društvo i tehnologiju.
Ona je obožavatelj Duino Elegies, zbirke pesama Rajnera Marije Rilkea, a čak i sada, naučnofantastični film „2001: Odiseja u svemiru“ „i dalje budi moju maštu svojim slikama i muzikom“, rekla je svojevremeno za „Time“.
Poslovna strategija Mire Murati za OpenAI
Mira Murati ima ambiciozne planove ne samo sa razvoj veštačke inteligencije kao takve, već i za razvoj takozvane opšte veštačke inteligencije, ili AGI, koju je njen sada bivši kolega, Altman, jednom opisao kao „ekvivalent srednjeg čoveka kojeg možete unajmiti kao saradnika“.
Murati tvrdi da bi tehnologija koja će biti izgrađena na putu ka AGI-u mogla biti „najvažniji skup tehnologija koje je čovečanstvo ikada izgradilo“, prenosi Fortune, napominjući da je OpenAI-ovo verovanje u AGI takođe bio jedan od razloga zašto ju je kompanija OpenAI privukla.
– Naš cilj je da dođemo do AGI-ja, i želimo da stignemo tamo na način koji osigurava da AGI dobro ide za čovečanstvo“, rekla je Mira Murati za „Fortune“. A u proteklih nekoliko meseci, OpenAI je samo udvostručio taj fokus, menjajući svoje osnovne vrednosti u oktobru sa „promišljenih“ i „odvažnih“ i „podstaknutih uticajem“ na „fokus na AGI“ i „intenzivne i neuredne“, dodala je tom prilikom.
Ona je je takođe rekla da razume strahove oko potencijalne pretnje i loših strana veštačke inteligencije, odnosno zloupotrebe od strane „loših aktera“ koji je koriste.
– Važno je za OpenAI i kompanije poput naše da to dovedu u javnost na način koji je kontrolisan i odgovoran“, rekla je Muratijeva.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.
- Tagovi
- ChatGPT
- Mira Murati
- OpenAI