DOŠLO JE VREME ZA PENZIJU? Ubeležite, važno je – poslodavac mora da isplati i otpremninu
Ukoliko dobijete otkaz ili se spremate za penziju, potrebno je da znate nekoliko stvari kada je u pitanju otpremnina i njena isplata. Za ovakve situacije postoje vidovi obeštećenja, gde je poslodavac dužan da isplati zaposlenom otpremninu. Zakon o radu predviđa dva slučaja u kojima radnik mora biti isplaćen.
Ono što je prvo, jeste da kada radnik odlazi u penziju, kao i zbog odlaska u penziju u kalendarskoj godini u kojoj je otvoren stečajni postupak, ako je pravo na penziju ostvario pre proglašenog stečaja. Ovo pravo se ostvaruje bez obzira koja je penzija u pitanju da li je to starosna, invalidska, privremena starosna ili porodična, piše Kurir.
Otpremnina – najmanje dve prosečne zarade
Iznos otpremnine zavisi od osnova po kom se isplaćuje. Kada je reč o odlasku penziju, zakon je predvideo da se zaposlenom isplaćuje iznos od najmanje dve prosečne zarade u Srbiji.
Ipak, zakonodavac ostavlja poslodavcu diskreciono pravo da svojim opštim aktom (kolektivni ugovor ili pravilnik o radu) propiše isplatu otpremnine u većem iznosu od zakonom propisanog minimuma.
Minimalni iznos otpremnine koji se može isplatiti po ovom osnovu ne može biti niži od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada kod poslodavca kod koga ostvaruje pravo na naknadu. Pod zaradom se podrazumeva prosečna zarada zaposlenog isplaćena za poslednja tri meseca koja prethode onom u kojem se isplaćuje otpremnina. Kada se ona obračunava, u mesečnu platu ulaze i nagrade, bonusi, kao i druga primanja po osnovu radnog odnosa.
Posle toga se jedna trećina ovako utvrđenog iznosa pomnoži sa brojem celih godina koje je zaposleni proveo na radu kod poslodavca i tako se dobija minimalni iznos otpremnine. U obračun ulaze samo pune godine rada, tako na primer, ukoliko je neko proveo dve godine i deset meseci, za obračunavanje iznosa otpremnine releventne su samo dve godine.
U slučaju otkaza…
Novac se isplaćuje i kada je iz opravdanih tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena kod poslodavca prestala potreba za određenim poslom ili je došlo do smanjenja obima posla, pa se zaposlenom prekida radni odnos. U tom slučaju situacija u pogledu momenta isplate otpremnine nešto drugačija, s obzirom na to da zakon propisuje da je poslodavac dužan da otpremninu isplati pre otkaza ugovora o radu.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.