Na planini Rogozna se krije „zlatna žica“ – ima plemenitog materijala za pola Evrope
„Strickland Metals“ je pre nekoliko dana objavio obećavajuće preliminarne rezultate istraživanja koji ukazuju na značajnu geološku anomaliju u mestu Obradov Potok. Identifikovana anomalija, koja počinje otprilike 100 metara ispod površine i proteže se 400 metara u dužinu, mogla bi da signalizira prisustvo ekstenzivne mineralizacije, koja se poklapa sa geohemijskim znacima zlata i drugih minerala u uzorcima zemljišta, preneli su australijski mediji.
Sa četiri platforme za bušenje koje aktivno rade na lokaciji i početnim analizama koje se očekuju uskoro, kompanija predviđa potencijalno otkriće novog ležišta.
Ciljno područje Obradov Potok nalazi se 2 km zapadno od Gradine kod Novog Pazara, poznatog ležišta sa sličnim geofizičkim anomalijama.
Generalni direktor kompanije „Strickland Metals“ Pol Lerpinije izjavio je da je – sjajno dobiti tako obećavajuće rane rezultate istraživanja u Obradovom Potoku.
Geofizička istraživanja u koje su Australijanci uključili 4 dijamantske bušilice počela su na Zlatnom Kamenu, podrazumevala su četiri bušotine širom područja Šanac, Medenovac i Bakarni kanjon jug, a sada se, s obzirom na novo otkriće, ubrzano nastavlja rad na širem projektnom području Rogozne.
Bušenja su planirana i tokom naredne godine. Do danas, više od 60 miliona dolara uloženo u istraživanje i tehničke radove na lokaciji, što je, pored zlata, rezultiralo i pretpostavljenim resursom od 200.000 tona bakra i 360.000 tona cinka.
Izvršni direktor australijske kompanije Endru Brej izjavio je da Rogozna ima potencijal da preraste u jedno od najvećih nerazvijenih nalazišta zlata na globalnom nivou (sa značajnim udelom bakra i cinka). Još 2009. godine domaći mediji su prenosili da stručnjaci iz nekoliko stranih kompanija, koji su istraživali oblast Novog Pazara, trvde da cela planina Rogozna leži na bakru, srebru i zlatu i da plemenitih metala tamo ima za pola Evrope.
„Strickland Metals Limited“ je australijski gigant koji se bavi otkrivanjem mineralizovanih sistema „svetske klase“ sa fokusom na zlato i bakar, piše „Blic Biznis“.
Projekat Rogozna kupio je od Betoota Holdings Ltd, vlasnika kompanije“ Zlatna Reka Resources“, koja je prethodno posedovala nalazište zlata.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.