CRNOGORCI ZAPOŠLJAVAJU KOLUMBIJCE PREKO VAJBERA Zbog nestašice radnika traže „slamku spasa“ – preti im prerano zatvaranje sezone
Letnja sezona samo što nije počela na primorju u Crnoj Gori, a ugostitelji umesto da se raduju tome, ne kriju zabrinutost da su u problemu, jer im fali veliki broj radnika. Imajući u vidu da ih više ni kod nas ne mogu pronaći, što je bila praksa u prošlosti, ove sezone će biti sasvim normalno da vas konobar u kafiću na crnogorskoj plaži, usluži na engleskom jer je uvoz radnika iz afričkih i azijskih zemalja za sada jedina slamka spasa.
Koliko su Crnogorci blizu ovom scenariju, jasno je već čak i u predsezoni. Kafići i restorani već rade punom parom, a mnogi su radnike doveli čak iz Kolumbije. Kako kažu, dobra klima i zarada je ono što privlači strance na posao koji ni njihovi građani ali ni oni iz regiona neće.
– Veliki je problem sada naći radnike iz regiona jer svi idu u EU gde je zarada veća. Ipak, sa zaradom koju nudimo uspevamo da privučemo radnike iz afričkih, azijskih zemalja, Južne Amerike… Evo u našem lokalu imamo nekoliko radnica iz Kolumbije koje su došle zbog dobrih uslova. Plata za konobara je 800 evra, međutim mi obezbeđujemo i smeštaj i obroke. Tako da uz platu i bakšiš mesečno mogu sigurno da zarade bar 1.200 evra i to im ostane čisto – kaže menadžer jednog ugostiteljskog objekta na crnogorskom primorju.
Imajući u vidu da se radnice gostima obraćaju na engleskom jeziku jer crnogorski ne razumeju, naš sagovornik kaže da će toga biti ove sezone sve češće, a pitanje je da li će i stranci uspeti da spase sezonu.
Radnike traže preko Viber grupe
Nestašica za sezonskim radnicima u Crnoj Gori pred početak sezone uzburkala je i tamošnju javnost. Privrednici iz sektora turizma očekuju da bi promena u Zakonu ovo mogla donekle da reši, dok drugi ne prepuštaju ništa slučaju, već ugostitelje traže preko svih mogućih kanala. Tako sve popularnije postaje traženje radnika preko Viber grupe.
Grupi se može priključiti bilo ko, ako traži posao, a na oglase je moguće prijaviti se odmah, jer se uz kratak opis posla, i platu prilaže i kontakt osobe sa kojom je moguće razgovarati o zaposlenju.
Pored ove grupe, crnogorski portali za zaposlenje prepuni su oglasa u ugostiteljstvu, a skoro svi poslodavci uz platu koja se za konobare kreće oko 800 evra, nude smeštaj i hranu. Takođe, na stotine je oglasa gde se traže kuvari u restoranima ali sobarice i recepcionere u hotelima. Prema navedenim platama koje se nude u oglasima, najbolje su plaćeni kuvari – od 600 do 2.500 evra mesečno, a najmanje sobarice i higijeničarke – od 300 do 400 evra mesečno.
Privrednici iz sektora turizma u Crnoj Gori ističu da će letnja sezona biti završena pre nego što počne ukoliko država ne pronađe rešenje za nedostatak radnika.
Crnogorski hotelijeri uspeli su da pronađu „slamku spasa“ i da preko agencija u Beogradu dogovore dolazak radnika iz azijskih i afričkih zemlja, ali je Vlada, kako se tvrdi, na tu odluku stavila veto, piše portal Primorski.me.
Desetine radnika iz Nepala trebalo je da počnu od maja da rade na primorju u Crnoj Gori, ali su ove nedelje vraćeni zbog čega su hotelijeri primorani da otkažu dolazak grupa turista. Hotelijeri, takođe, navode da njihove zarade nisu tolike da mogu sezoncima isplaćivati plate koje imaju u Hrvatskoj.
Iz Privredne komore (PKCG), koja je inicirala uvođenje „stalnog sezonskog radnika“, saopštili su da nedostatak radne snage na sezonskim poslovima predstavlja jednu od značajnih biznis barijera u turizmu, te te da bi ovo motivisalo nezaposlene da se prekvalifikuju i imaju stalno sezonsko zaposlenje.
Iz Ministarstva rada i socijalnog staranja „Vijestima“ su kazali da su spremni da ovu kategoriju zaposlenih uvrste u izmene i dopune Zakona o radu, što se izvesno neće dogoditi pre početka predstojeće letnje turističke sezone.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.