BOLEST SVINJA JE OPASNA, IPAK, NEMA RAZLOGA ZA STRAH NOPS: Građani i konzumenti mesa ne treba da brinu – kontrola je rigorozna

Pixabay/Lichtsammler
Pojava afričke kuge svinja u čačanskom okrugu donela je nemir, kako stočarima, tako i građanima Srbije. Bolest koja je nedavno napala svinje u Mrčajevcima i okolnim selima smatra se opasnom i lako prenosivom među životinjama (ne prenosi se među ljudima), a posebno zbog toga što i dalje ne postoji adekvatna vakcina protiv afričke kuge svinja.
Jedna od mera jeste da se u što kraćem roku obavi popis svih gazdinstava na kojima se uzgajaju svinje, kako bi se suzbila i iskorenila bolest afričke kuge u zaraženim mestima. Takođe, obavezna je i registracija svih neobeleženih svinja pod nadzorom veterinarske inspekcije.
Prema zvaničnim informacijama gradskih vlasti Čačka, kao i zvaničnog rešenja iz Uprave za veterinu, sve ostale, odnosno neophodne mere biće preduzete, kao i da će eutanazija svih zaraženih grla biti izvršena, bez odlaganja. Pored umirujućih vesti nadležnih oko suzbijanja bolesti, zvanično je preduzeta i zabrana transporta svinja, kao i njihova trgovina, a klanje životinja je dozvoljeno samo pod specijalnim uslovima i sa posebnim dozvolama.
Odgovorajuće institucije odreagovale su brzo i efikasno, ali se dovodi u pitanje da li postoji prostor i za najmanju brigu kod građana – da li meso od zaraženih svinja može da se nađe u prodaji?
Marko Dragiće, iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS), kaže da je situacija na terenu, odnosno u zaraženim predelima sigurno bezbedna po građane, iako je u pitanju teži oblik virusa kod životinja.
– Jedno je sigurno, građani i konzumenti mesa i prerađevina svinjskog porekla ne treba da brinu. Svaka mesna sirovina najpre mora da prođe kroz kontrolu i analizu proizvođača, a vrlo često i kroz inspekcijski nadzor. Posebno kada se desi ovakva bolest, kontrola tada mora da bude još veća – objašnjava sagovornik.

Dragić takođe napominje da u ovakvoj situaciji nadležni, kao i sve inspekcije, preduzimaju sve mere propisane u Zakonu o veterinarstvu.
– Gotovo da ne postoji šansa da meso od zaraženih grla dođe do krajnih potrošača i rafova u prodavnicama. Siguran sam da je Uprava za veterinu, kao i Veterinarska Republička inspekcija reagovala u skladu sa trenutnom situacijom, ali i da su sami proizvođači koji vrše prvobitnu kontrolu mesa svesni i odgovorni usled bilo koje zaraze životinja, a ne ovako opasne – kaže on za Bizportal.
Da li afrička kuga može da se prenese na ljude?
Ne postoji nikakva mogućnost da se bolest sa zaraženih grla prenese na ljude. Iako afrička kuga svinja nije opasna za ljude, ona spada u jednu od najgorih bolesti kod životinja. S tim da je procenat smrtnosti zaraženih svinja stoprocentan, stočari i svi uzgajivači svinja u čačanskom okrugu biće u velikom finansijskom gubitku. Prevashodno je važno da farmeri, i uzgajivači preduzimaju određene mere u slučaju kontakta sa zaraženom životinjom. Najpre da kontaminiranu odeću i obuću dezinfikuju, da ne hrane životinje sa ostacima hrane u vidu pomija, kao da ih ne dodiruju, ali i da svaku vidnu zdravstvenu promenu na životinjama prijave nadležnom veterinaru.
Za najnovije biznis vesti iz Srbije i sveta, pratite nas na našoj Instagram stranici.